Faizlerin İnmesi Kredi Maliyetini Düşürdü Mü ?

Faizlerin İnmesi Kredi Maliyetini Düşürdü Mü ?

Konut kredisinin faiz oranlarının son 1 yıl içerisinde yüzde 1,07’lerden yüzde 0,88’lere gerilemiş olması, ev almayı isteyen tüketicilerin kredi maliyetlerini yüzde 9  oranında düşürdü. Faiz oranlarındaki düşüş nedeni ile 100.000 lira tutarında kredi çekmiş olan bir yurttaş, 1 yıl önceye kıyas ile 15.000 lira  tutarında daha az ödemekte.

Geçen yıla yüzde 1,07’den başlayan konut kredisi faiz oranları, senenin belli dönemlerinde daha yukarıları görürken, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı sonrası bankaların harekete geçmesi ile gerilemeye başladı.

“BİR YILDA 190 BAZ PUAN GERİLEDİ”

Yeni oranlarla 120 ay vadede 100 bin liralık konut kredisi kullanacak tüketicinin toplam geri ödemesi 15 bin 717 lira, kısaca yüzde 9 düştü.

Geçen senenin ocak ayında ortalama kredi kullanım tutarı 113 bin lira iken, 2017 Ocak’ta bu tutar 124 bin lira düzeyine çıktı. Kullandırılan kredi tutarı artmış olmasına karşın faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle aylık taksite tesiri yalnızca 32 lira, toplam geri ödemeyeyse 4 bin lira artış olarak yansıdı.

Ortalama kredi tutarının artmasında faiz oranları yanında, konut kredisi peşinat tutarının yüzde 25’ten yüzde 20’ye düşürülmesinin de tesiri oldu. Tüketici çok yakın bir tutar ödemeye devam ederek daha yüksek oranda kredi kullanabilir hale geldi.

120 AYA İYİ FİYATLAMA YÜZDE 0,88

En çok tercih edilen 120 ay vadede 20 bankanın tüketicilere sunduğu oranlar değerlendirildiğinde en iyi fiyatlama yüzde 0,88 iken, 36 aya kadar olan kısa vadelerde yüzde 0,80 ile konut kredisi kullanmak mümkün.

Bu ay 100 bin lira konut kredisini 36 ay yerine 120 ay vadeyle kullanmak isteyen tüketici vade ve faiz oranlarındaki fark nedeniyle 46 bin lira daha fazla faiz ödemek zorunda. Bu ciddi ödeme farkından dolayı taksit tutarlarında zorlanmayacak tüketicilerin olabildiğince kısa vadeleri tercih etmeleri tavsiye ediliyor.

Öte yandan, piyasada en iyi fiyatlamayı yapan bankaların sunmuş oldukları teklifler baz alındığında, konut kredisini yapılandırmak ya da transfer etmek isteyen tüketiciye sunulan en iyi faiz oranı aylık yüzde 0,94. Buna göre 110 ay vadeli 100 bin TL tutarında konut kredisini eski faiz oranı olan yüzde 1,10 düzeyinden ödemeye devam eden tüketici kredisini bugün yapılandırarak 12 bin lira kar elde edebiliyor. Ancak bankalar en iyi oranlarını yapılandırmada kullandırmıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.