Faizde ‘Kriz Sınırı’ Alarmı Çalıyor

Faizde 'Kriz Sınırı' Alarmı Çalıyor

Merkez Bankası en son 23 Mayıs’ta gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu’nda (PPK), Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranını 300 baz puan arttırdıktan sonra 28 Mayıs’ta yaptığı açıklamada da sadeleşme adımına gideceğini duyurdu. Para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanması ile 1 Haziran’dan sonra bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının Merkez Bankası siyaset faizi olacağı belirtilmişti. 1 Haziran’dan sonra politika faizini fonlama faizine (yüzde 16.50) eşitleyen Merkez Bankası, faiz koridorunun da bu orana kıyasla eksi/artı 150 baz puanlık bir marj ile belirleneceğini açıklamıştı. ABN Amro Ekonomisti Nora Neuteboom ise enflasyonun yükselmesi ile TCMB’nin faizlerde artışa gitme ihtimalinin de yükseldiğini ifade etti. TCMB’nin faizleri arttırmaması halinde TL’nin, GLP’nin 300 baz puan arttırılması sonrası elde ettiği kazançları geri verebileceğini ifade eden Neuteboom, TCMB’nin, 150 baz puan arttırım yapabileceğini ifade etti. Jason Tuvey, enflasyondaki artışın yarınki PPK toplantısı için herhangi bir artışı teşvik etmeyeceğini belirterek, enflasyondaki yükselişin bu haftaki toplantıdan sonra faiz artışı olasılığını artırdığını ifade etti. 2016 Ekim’de yüzde 8.5 olan faiz şu sıralar yüzde 18’in üstünde seyrediyor. Yani 1.5 yılda ortalama 10 puanlık artış oldu. 2008-2009 krizinde de faizler yüzde 18-24 arasında seyrediyordu. Yani kriz dönemlerini bu aralıkta geçirdik. Ekonomistler ise siyaset faizinde değişiklik beklemiyor. Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Tuvey, TCMB’nin, PPK toplantısında siyaset faiz oranını yüzde 16.50’de sabit bırakacağını ifade etti. Tuvey, enflasyonun mayıs ayında yüzde 12.15 artmasına karşın TL’de geçtiğimiz günlerde yaşanan ralli ile beraber TCMB’nin herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini kaydetti.

ORTA VADELİ BAZ ENFLASYON ALINACAK

Ekonomist Haluk Bürümcekçi “23 Mayıs’taki toplantıda 300 baz puan faiz artışına gidilmesi ve para politikası çerçevesinde sadeleşmenin gerçekleşmesi sebebiyle ilave faiz artışı olasılığı bana göre düşük görünüyor” şeklinde konuştu. Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı: “Merkez Bankası’nın ek faiz arttırımına gitmeden önce, halihazırda sahip olduğu siyaset araçlarının yarattığı alanı etkin olarak kullanmayı tercih etmesi olası görünüyor.” QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlıysa “TCMB’nin, yükselen senelik enflasyon yerine orta vadeli enflasyon görünümünü baz alacağını ve iletişimde de aslında bunu kastettiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

BORSA’DA ÜÇ İHTİMAL

Alnus Yatırım’ın, Borsa İstanbul Endeksi’nin (BIST 100) “negatif seyrini sürdürdüğü”nün altı çizilen günlük piyasa bülteninde “Önceki günde yüzde 1.44 düşüşle, 97 bin 823 puandan kapattı; gün içerisinde en yüksek 99 bin 908 gördükten sonra satıcılara yenildi; kısaca 100 bini geçmeye gücü yetmedi” denildi ve şu değerlendirme yapıldı: “Borsada son yılların en zayıf seyrinin hedefi neresi olabilir diye baktığımızda iki ana nokta ilgi çekiyor. İlk olasılık ‘dirençler sonradan destek olur’ kuralı gereği 2013 senesinde gerçekleşen ve 2017’ye kadar geçilemeyen zirve düzeyinin tekrar test edilmesidir. Bu nokta 93.400 civarıdır. İkinci olasılık ise son dokuz yılda endeksin ayrılsa da geri döndüğü ortalama fiyatıdır. Aylık grafikte görüleceği üzere bu seviye gelecek aylarda 88.000 düzeyine işaret etmektedir. Ya da üçüncü bir olasılık olarak 102.000 düzeyinin yukarı geçilerek düşen trendi bitirmesi olacaktır. Bu seviye de dünkü kapanışın yüzde 4.0 üstündedir.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.