Ev için fazla ödenen harçlar geri alınabilir

Ev için fazla ödenen harçlar geri alınabilir

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, inşaat sektöründeki durgunluğun giderilmesi ve sektörün yeniden canlanması için Bakanlar Kurulunun aralarında konutta KDV ve tapu harç indiriminin de bulunduğu düzenlemesinin bugün sona ereceğini anımsattı.

Yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü

Doğan, yaptığı açıklamada, “Konut alımlarında 2016 ve 2017’de uygulanan KDV ve tapu harcı indirimleri Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre 5 Mayıs ile 31 Ekim 2018 tarihleri arasındaki dönemde de geçerli olup, 150 m2’den büyük konut teslimlerindeki % 18 olan KDV oranı yüzde 8’e, tapu harç oranı da aynı dönemde yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürülmüştür.

Faizler 0.98’e çekildi

İnşaat sektörünü canlandırmak, ayrıca başta düşük ve orta gelirli aileler olmak üzere, her ailenin konut sahibi olabilmesi için bazı bankaların yüzde 2.33’leri aşan konut kredilerini, sıfır konutlar için âzâmi 500 bin liraya kadar olmak üzere yüzde 0.98’lere çektiklerini belirten Doğan şu şekilde devam etti:

3 bin lira fazladan alanlar var

“Tapu harçlarında yapılan indirimle, 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşürülmesine karşın bazı firmalar, konut ya da işyeri alıcısından 9 bin lira yerine gene 12 bin lira aldılar.

“Yani tapu harcını % 3 yerine % 4 ten hesapladılar. Üstelik Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre 31 Ekim tarihine kadar yapılan 150 m2’nin üstündeki konut teslimlerindeki % 18 olan KDV oranı yüzde 8’e indirildiği halde bir kısım firmalar devlete % 8 KDV verdikleri halde alıcılardan % 18 üzerinden KDV tahsil ettiler.

Emsal karar bulunuyor

“İstanbul 8. Tüketici Mahkemesinin bu konudaki örnek kararı benzer şekilde zarara uğrayan tüm konut alıcılarına emsal oluşturmaktadır.

“Buna göre konut satışı yapan inşaat şirketiyle alıcı arasında konut ya da işyeri satışı için noterden düzenleme şeklinde satış vaadi sözleşmesi yapılması gereklidir.

“Fakat bazı durumlarda satıcı ve alıcı arasında oluşan güven sebebi ile harç muafiyeti getirilmesine karşın noter senedi yapılmamakta ve inşaat tamamlandığında satıcı firma, alıcıya konutun tapu kaydı intikalini gerçekleştirmektedir.

Mahkemeye başvurun

“Bu esnada, gerek KDV, gerekse tapu harcı ve taşınmaz ön alım sözleşmesi sebebi ile yapılan yolsuzlukları fark eden ve iadesini isteyen alıcılara inşaat şirketleri, geri ödemelerini uzun vakit sonrasına sarkıtmakta ve alıcıların bu haksız tahsilatla alakalı istedikleri faiz taleplerini de ret etmektedirler.

“Konut teslimlerindeki İndirim uygulanmamış tapu harçları, KDV ve satış vaadi sözleşmesi yapılmadığı halde noter giderinin tahsil edildiği durumlarda, alıcılar bu haksız bedellerin makbuzlarını görmek istemeli, fazladan alınan bedellerin iadesi ve geri ödeme yapıldığında aradan geçen süre için ret edilen faiz talepleri konusunda ya ilamsız icra takibi yapmalı ya da Tüketici Mahkemelerine başvurmalıdır.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.