Eşlerini Yanında Çalıştıranlara Devlet Katkısı Geliyor

Eşlerini Yanında Çalıştıranlara Devlet Katkısı Geliyor

2016 yılının hesaplı açıdan hızlı iniş çıkışlarla geçmesi bir çok alanda sırafın sorun yaşamasına neden oldu. Son yapılan faizsiz kredi ve tehirli kredi teşviklerinden sonra son zamanlarda eşlerini yanında çalıştıran kocalara yapılan teşvikler de memnuniyetle karşılanıyor. Pek çok sırafın teşvikten faydalanmak için bu yönteme başvurması bekleniyor. Bu teşvik ile hem yurttaşlar hem devlet hem de ekonomi kazanç sağlamış olacak. Yapılan açıklamaya göre teşvik tutarı 364 lirayla 2 bin 732 lira arasında olacak. Tavan ve taban uygulamasının olduğu teşvik uygulamasında teşviki çalışan eşe verilen ücret belirleyecek.

Peki Bu Teşvik İçin Şartlar Neler ?

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, eşini yanında çalıştıran kocalar şayet taban ücret olan asgari ücret ile ödeme yaparlarsa 364 lira, tavan ücret üstünden ödeme yaparlarsa 2 bin 732 lira teşvik alacaklar. Teşvikin alınabilmesi için bayanın kocasına ait işyerinde çalışmadan önce en az 6 ay içinde çalışmamış olması ve işyerinin mevcut çalışanlarına ek olarak işe alınmış olması gerekiyor.

Teşvik için şartlardan bir öteki ise bayanın kocasına ait iş yerinde sigortalı gösterilebilmesi için fiilen çalışması, ücret alması ve ödenen ücretlerin iş yeri defter kayıt ve belgelere uygun olması gerekiyor. Aksi takdirde teşvikin alınması mümkün olmuyor. Yetkililer verilen teşvikin sigorta piriminin işveren payının tamamı kadar olduğunu belirtirken teşvikten faydalanma süresiyse 24 ile 54 ay arasında farklılık gösteriyor. Aynı teşvikten 18 – 29 yaş arasındaki erkekleri işe alan iş verenler de yararlanabiliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.