Erken hasat edilen fındık üreticisinin zararına

Erken hasat edilen fındık üreticisinin zararına

Karadeniz’in yeşil altınıdır fındık ve karadeniz deyince akla gelen ilk şey fındık olmaktadır ve o bölgede birçok kişi hayatını fındık üretimiyle geçirmektedir.Fakat her ne kadar fındık üreticisi olsanız da mutlaka üretimde dikkat edilmesi şeyler vardır.Bunlardan bir tanesi ve oldukça önemlisi fındığın zamanından önce hasat edilmesi veya aynı zamanda hasat süresini geçirmekte yanlıştır..Fındığın erken hasat edilmesi demek verimin düşmesi demektir.O yüzden fındıkta tıpkı diğer sebze meyveler gibi zamanında hasat edilmeli ve olası olumsuzluklarla karşılanmaması için önem taşımaktadır.

Fındık hasadının tüm meyva türlerinde olduğu gibi zamanında yapılması uyarısında bulunan İslam, “Dolayısı ile fındık hasadının ne erken ne de geç yapılması üreticinin zararınadır. Fındığın tam zamanında hasat edilmesi oldukça ehemmiyet arz ediyor.” şeklinde konuştu..

Bir dekar fındık bahçesinden 150 kilogram fındık elde ediliyorsa, hasadın erken yapılmasına bağlı olarak verimin 20-30 kilogram düşebildiğini vurgulayan İslam, fındığın tam içini doldurmamakla alâkalı olmakla birlikte aynı vakitde meyve kalitesini de etkilediğini kaydetti.

İslam, en önemli faktörün buruşuk iç oranı olduğu vurgulayarak, “Erken hasatla beraber fındıkta buruşuk iç oranı artmış oluyor. Fındıkta özellikle dolgun iç oranının yüksek ve kaliteli olması istenir. Buruşuk içli fındıklarla dolgun içli fındıklar farklı fiyatlardan darılmaktadır. Eğer üretici zamanından önce hasat yaparsa hem verim kaybına uğrayacak hem de ürününü istediği fiyattan satamayacak. Bu fındıklar ayrıca endüstride de farklı işlem görmektedir. Dolayısı ile bunların hepsi üreticilerin dez avantajına olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Erken hasat edilen fındığın dalından zor koparıldığını, dolayısı ile fındık dallarının bu sırada çok ciddi zarara uğradığını söyleyen İslam, “Erken hasat esnasında fındığın dalından koparılması daha güç olmaktadır. Fındığın dala tutunması güçlü olduğundan dalda her türlü zarar bahis konusu olabiliyor. Üreticilerimizin gelecek sezonu da düşünerek bu durumu da önemsemesi gereklidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Beş gün önce hasat edilen ile 10 gün önce hasat edilen fındık arasında çok ciddi fark var. Üretici hasadı ne kadar erken yaparsa o kadar az para kazanacak ama hasadı zamanında yapan üretici diğer üreticiye oranla daha fazla para kazanacak. Çünkü erken toplanan fındığın randımanı düşük olacak. Bu bir gerçek. Üreticilerden beklentimiz bu gerçeği görsünler ve uzmanların açıkladığı takvimlere göre hasada başlasınlar. Üreticilerimiz kesinlikle ve kesinlikle çotanakların dalında olgunlaşmasını beklesinler. Hasat dönemi sıcak havada olduğundan toplanan fındık harmana geldiği zaman bir anda suyunu çekiyor ve sonucunda kalite ve verim düşüklüğü meydana geliyor.”

FINDIĞIN BURUŞUK OLANI İHRAÇ EDİLMİYOR

Prof. Dr. İslam, kalitesi düşük fındığın sektör temsilcileri tarafından ihraç edilemediğini de kaydederek, “Bu ürünler endüstride çeşitli şekilde değerlendirilmektedir. Ancak özellikle düşük rekoltenin olduğu yıllarda kaliteye bağlı olarak ihraç edilemeyen fındıklar ülkemizin aleyhine olan bir durumdur. Dolayısı ile yanlış vakitde toplanana fındığın kalitesi düşük olunca ihraç edilen fındık miktarı azalmaktadır. Bu da çok istenen bir durum deyildir.” şeklinde konuştu.

 

Öte yandan Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, hasat tarihlerini kurum olarak kendilerinin belirleyeceği bilgisini vererek, şunları ifade etti:

“Önümüzdeki günlerde oluşturulacak komisyon sonrası alçak, orta ve yüksek kesimlerin ayrı ayrı hasat takvimleri belirlenecek. Üreticilerimizin bu tarihleri takip etmesinde ve açıklanacak tarihlere uymasında son derece yarar olacaktır. Çünkü geçmiş yıllarda çok erken hasada bağlı olarak fındıkta kalite düşüşü çok yaşanmıştır. Aynı durumu yaşamamak adına üreticilerimizin duyarlı olmalarını istiyoruz.”

fINDIK PİYASASI NE DURUMDA

Piyasada bugünlerde hareketlilik söz konusu. Esnaflarımız şuan için bu hareketten dolayı çok memnunlar. Ekonomik hareketlilik piyasayı canlandırıyor ve herkeste bundan nasibini alıyor. Fındık sezonu öncesi bu hareketlilik ileriki günler için umut sağlıyor diyebilirim. İnşallah fındık yeni dönemde hak ettiği değeri bulurda herkes rahat bir nefes alır. Bizlerin isteği bu yöndedir. Genel olarak Fatsa’da ki esnaflarımızın işleri iyi. Birlik ve beraberlik içinde ticaretini burada yapıyorlar. Fatsalılardan talebim kendi yerli esnaflarından alışveriş yapmalarıdır

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.