Erken Emekli Olabilirsiniz; İşte Detaylar !

Erken Emekli Olabilirsiniz; İşte Detaylar !

Bireysel emeklilik hakkı, SGK’dan emekliliğe göre daha kısa sürede kazanılacak.

10 yıl-56 yaş şartını tamamlayan, 3’lü teşvikten de faydalanıp emekli olacak. 45 yaş altı çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımını sağlayacak düzenleme 1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor. Yeni sistem sayesinde milyonlarca çalışan için ikinci bir emeklilik ve emekli maaşı olanağı doğacak. Üstelik Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekliliğe göre daha kısa sürede sistemden emekli olunabilecek.

Daha Erken Emekli Olunabilir

SGK’dan emeklilik için; şu an işe giren bir erkek çalışanın 7 bin 200 gün (20 yıl) pirim ödemesi gerekiyor. Bu tamamlandığında da 61 yaş doldurulduğunda emekli olunabiliyor.

Kadınlarda da SGK’dan emeklilik için 20 sene prim ödeme ve 58 yaş şartları var. Memurlarda süre 25 yılı buluyor.

Bireysel emeklilik sisteminde ise 10 sene kalınıp 56 yaş doldurulduğunda elde ediliyor.

Posta’nın haberine göre, kısaca BES’e otomatik katılanlar, 10 sene ödeme yapıp 56 yaşını tamamladığında, bireysel emeklilik olanağına kavuşacak. Hem de devletin sunduğu 3’lü teşvikten de faydalanacak. Çalışanlar böylece, önce BES ile emekli olup, daha sonra SGK’dan da emeklilik ile çifte maaşa kavuşabilecek.

Otomatik Katılım Daha Avantajlı Olacak

Otomatik katılım, mevcut BES’ten daha avantajlı olacak. Yüzde 25 devlet katkısı, otomatik BES’te de olacak. Buna ek olarak otomatik BES’te; çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak.

Yine otomatik BES’te; 10 yıl, 56 yaş şartı tamamlanıp toplu para almak yerine maaş seçimi yapıldığında bir ek katkı daha olacak. Birikimini en az 10 senelik sürede almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.

EN AZ ÖDEME 49,41 TL

Yeni sistemin öne çıkan özellikleri;

1.Çalışan, iş vereni tarafından bir şirketin emeklilik planına dahil edilecek.

2.Katkı payı her ay çalışanın maaşından kesilip bireysel emeklilik hesabına aktarılacak.

3.Çalışanın ödeyeceği katkı payı, pirime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olacak.

4.Eğer çalışan isterse, tutarın arttırılmasını isteyebilecek.

5.Mevcut asgari ücrete göre bakıldığında en düşük ödeme 49,41 lira olacak.

6.Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içerisinde sözleşmeden cayabilecek.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.