Erdoğan’dan çok önemli döviz kararı!

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, menkul ve gayri menkul alım ve satım ile kiralama  sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden ya da dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak. Yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, 30 gün içerisinde Türk lirası olarak yeniden belirlenecek.Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan oldukça önemli döviz kararı!

Menkul ve gayri menkul alım ve satım ile kiralama  sözleşmelerinde döviz üstünden belirlenmiş bedellerin 30 gün içerisinde Türk  lirasına dönüştürülmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de  yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

“Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik  Yapılmasına Dair Karar”, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile  Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu karara göre, Türkiye’de yerleşik kişilerin, alakalı  Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayri menkul  alım satım, araç ve mali kiralama dahil her türlü menkul ve gayri menkul  kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde anlaşma bedeli ve bu  sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden ya da dövize  endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten sonra 30 gün içerisinde, daha  önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış  bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak  taraflarca yeniden belirlenecek.

Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği  belirtildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.