Endüstri 4.0’a 10 ‘Model Fabrika’

Endüstri 4.0'a 10 'Model Fabrika'

KOBİ’lerin Endüstri 4.0 teknolojilerine ulaşarak, dünyayla rekabet edebilmelerine imkân sağlayacak ‘Model Fabrika’lar için düğmeye basıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle ilki Ankara’da kurulan yeni nesil fabrikalar, İstanbul, İzmir ve Bursa başta olmak üzere 10 ilde daha yaşama geçirilecek. Konu ile ilgili bir araya gelen kamu ve özel sektör temsilcileri yapılacak çalışmalarla alakalı yol haritasını da çıkardı. Fabrika ve işletmelerdeki verimlilik konusunda aksayan yönlerin iyileştirilmesin sağlayacak ‘Model Fabrika’lar KOBİ’lere büyük avantaj sağlayacak.

HEDEF DİJİTAL DÖNÜŞÜM

KOBİ’lerin dijital dönüşümüne yoğunlaşdıklarını ifade eden bakanlık yetkilileri, “Model Fabrika projemiz ile başta KOBİ’ler olmak üzere üretim yapan işletmelerimizin verimliliklerine ve dijital dönüşümüne katkı sağlayacağız. Uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmeti de vereceğimiz Model Fabrika, işletmelerimizin verimlilik konusunda aksayan yönlerinin iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayacak” açıklamasını yaptı. KOBİ’lerin dünyayla rekabet edebilmelerine imkân sağlayacak Model Fabrika için İzmir’de yer tahsisi de yapıldı. Ege Üniversitesi Yerleşkesi içerisinde yer alacak dev tesis için projenin tarafları Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ege Üniversitesi (EÜ) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) temsilcileri bir araya gelerek yapılacak çalışmaları belirledi. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise Model Fabrika Projesi’nin KOBİ’lerin dünyaya açılmasında anahtar rol oynadığını ifade etti. Yorgancılar, projeyi tüm ayrıntıları ile ele aldıklarını ve en kısa zamanda yaşama geçireceklerini ifade etti.

10 İLDE HAYATA GEÇECEK

İlki Ankara’da kurulan Model Fabrika’nın İzmir’de de kısa sürede çalışmaya başlayacağını söyleyen Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz da “Türkiye genelinde üç sene içinde 10 adet Model Fabrika açma hedefimiz var. Bu merkezler üniversitelerle işbirliği içerisinde sürekli gelişecek. İzmir modelinde kamu-sanayi-üniversite ortaklığı çok verimli sonuçlar ortaya koyacak. Model Fabrika’nın ilk yatırım ve işletme sermayesini bakanlık ve EBSO karşılayacak. Ege Üniversitesi de yerleşkesinde vereceği alanın yanında bilimsel destek sağlayacak” şeklinde konuştu.

2001’DEN BU YANA VAR

Dünyada, Model Fabrika ya da yeterlilik merkezi adı ile uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmeti sunan bu merkezler, çeşitli ülkelerde 2001 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Model Fabrikalar yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği ve diğer konularda işletme çalışanlarının bilgi ve becerilerini arttırarak, gerçek bir üretim ortamında katılımcılara bir fabrikanın daha verimli olması için gereken herşeyi test ederek öğretmeyi maksatlıyor.

CAM SEKTÖRÜNDE İLKLERİ GETİREN FABRİKA

Endüstriyelcam üretim sektöründe faaliyet gösteren Cam Merkezi, Manisa’da temelini attığı yeni mega fabrikayla Endüstri 4.0 için yepyeni bir adım atıyor. 64 dönüm arazi üstünde, 30 bin metrekare kapalı alanda hizmet verecek olan yeni fabrika sektörde bir çok ilki barındıracak. 2018 yılının son çeyreğinde kısmen üretime başlayacak yeni fabrika, Endüstri 4.0’a geçiş yaparak dijital dönüşümün tüm gerekliliklerini karşılayarak, otomasyon ağırlıklı üretim parkuruyla pazarın tüm ihtiyaçlarına yanıt veriyor olacak. Şirket, yeni mega fabrikada Yorim markasıyla çözüm ürettiği beyaz eşya, interaktif bilgi ekranları ve ticari dolap camlarının üretimlerini birleştirecek. Yeni yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Cam Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Semavi Yorgancılar, “44 senedir bu sektördeyiz. Tüm paydaşlarımızın ve pazarın sesini iyi dinliyor, ihtiyaçlarını doğru analiz ediyoruz. Geçtiğimiz sene Bolu’da ikinci fabrikamızı devreye almıştık. 2018 bitmeden Manisa’da hizmet verecek olan mega fabrikamızda üretime başlayacağız” şeklinde konuştu. Şirketlerinin 700 çalışanı, 5 fabrikası ve 50 milyon doları aşan ihracatı bulunduğunu belirten Semavi Yorgancılar sözlerine şu şekilde devam etti: “2018’in son çeyreğinde ticari dolaplar için cam ve kapı üretimimiz mega fabrikamızda hizmet vermeye başlayacak. Hemen arkasından ise yeni beyaz eşya hattımız devreye girecek. Endüstri 4.0 uygulamalarını içeren, dijital dönüşümünü tamamlamış, online üretim ve izleme hatlarıyla hizmet verecek olan yeni fabrikamız ülkemizin çağdaş üretim yüzlerinden birisi olacak.

Datassist’e küresel ödül

Dünyaninen büyük bordro firmalarının kabul edildiği Global Payroll Association tarafından her sene düzenlenen, Global Payroll Awards – Global Bordro Ödülleri yarışmasında, Datassist Bordro Servisi, 2018’in “En iyi yerel bordro hizmet sağlayıcısı ödülü”nü aldı. Datassist’in kurucusu Ayşe Nazmiye Uça, dünyanın en iyi bordro şirketlerinin aday olduğu Global Bordro Ödülleri Yarışması’na Türkiye’den katılan ilk ve tek şirket olduklarını ifade ederek, şunları ifade etti: “Hizmet verdiğimiz kurumların yerli ve yabancı çalışanlarının bordrosunu Türkiye’deki mevzuata göre yapıyoruz. Ancak bu süreci, ABD’de halka açık bir şirketin tabi olması gereken kuralları da gözeterek yürütüyoruz.”

AYAKKABI SEKTÖRÜ GAZİANTEP’TE BULUŞUYOR

GAPSHOES Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Fuarı 27 Haziran’da Gazi Antep’te başlıyor. Konu ile ilgili bilgi veren Gazi Antep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, fuarın çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleştirileceğini kaydetti. Ünverdi, “Ayakkabı üretiminde söz sahibi olan Gazi Antepli üreticilerimizin yurtdışına açılmasını sağlamak maksadıyla düzenlediğimiz fuar, sektörde oldukça önemli mesafe kat etmemizi sağladı. Gazi Antep’in yanı sıra sektörel manada Türkiye’nin en önemli fuarı haline geldi” dedi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.