En büyük lavanta tarlasında hasat vakti

En büyük lavanta tarlasında hasat vakti

Bütünlük açısından Türkiye’nin en büyük lavanta tarlası olduğu belirtilen Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Akçaköy Lavanta Deresi’nde, hasat başladı.

Lisinia Doğa Proje Merkezi’nin içerisinde, tek parselde 370 dekar arazide ekimi yapılan lavanta tarlası için hasat töreni düzenlendi.

Burdur Valisi Hasan Şıldak’ın da katıldığı hasatta, bazı ziyaretçiler de uçsuz bucaksız mor tarlada fotoğraf çektirdi, lavanta topladı.

Protokol üyelerinin ve yurttaşların beraber gerçekleştirdiği lavanta hasadı, renkli görüntülere sahne oldu.

Burdur Valisi Hasan Şıldak, burda gazetecilere yaptığı açıklamada, tek parselde, bu kadar geniş bir alanda lavanta üretildiğine dikkati çekerek, bölgenin bir çok zirai özellikli faaliyetlere öncülük ettiğini ifade etti.

Şıldak lavantanın, parfümeri, ilaç endüstrisi ve sabun yapımında kullanılan nadide bir bitki olduğunu vurgulayarak şunları ifade etti:

“Lavantanın belli özelliklerinden bir tanesi de uzun ömürlü bir bitki olması. Bir başka özelliğiyse suya ihtiyaç duymadan taşlı, kıraç bir arazide var olabilmekte. Çok bereketli bir bitki. Burada yapılan faaliyetlerin, üretim alanının, yıldan yıla Burdur’da gelişmekte olduğunu görmekteyiz. İnsanlarımız bu üründen elde ettikleri gelirin farkına vardıkça lavanta üretimi yaygınlaşıyor. Birden çok ürün elde edilen bir bitki. Bizim bugün burda bulunmamızın nedeni, bu üretimin bölgemizde yaygınlaşmasını sağlamak adına farkındalık oluşturmak.”

Lavanta üretiminin yaygınlaşması maksadıyla her türlü desteği vermeye hazır olduklarını aktaran Şıldak, “Burdur’da kültürel miras olarak baktığımız oldukça önemli destinasyonlar var. Sagalassos, Kibyra, Salda Gölü gibi dünyaya mal olmuş marka değerlerimiz var. Bunları çeşitlendirme adına turizmin destinasyonları içerisinde lavanta da yer almaya başladı. Bu kapsamda ciddi bir ziyaretçi trafiği de bölgemizde yaşanıyor.” şeklinde konuştu.

Merkezin kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca da lavantanın susuz yetişebilen bir bitki olduğunu belirterek tarlanın 3 yaşında olduğunu ifade etti.

Sarıca, toplamda 2 bin 300 dekarlık alanda, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yaptıklarını, bunun 1500 dekarının lavanta olduğunu ifade ederek “Lavanta hasadı 2 ay sürecek lakin burada fotoğraf çektirmek isteyen ziyaretçiler için ağustosun sonuna kadar gerekli alan bırakılacaktır.” dedi.

Bu sene ki lavanta hasadıyla, 2 tona yakın lavanta yağı elde etmeyi maksatladıklarını vurgulayan Sarıca, bu üretimin büyük bir kısmının Avrupa ülkelerine satışını yapacaklarını ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.