Emlaktan sonra yalıtım kampanyası!

Emlaktan sonra yalıtım kampanyası!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteği ile gayrimenkul sektörü için hazırlanan “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyasının bir benzerini de yalıtımcılar başlatıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinatörlüğünde devreye alınacak yalıtım kampanyası sektörün üst örgütü İZODER, üreticiler ve bankalar tarafından yürütülecek. Araştırmalar, Türkiye’deki binaların yüzde 70’inin yalıtımsız olduğunu gösteriyor. Her sene sadece binalarda kullanılan enerji için 10 milyar dolar ödeme yapıldığı düşünüldüğünde, yalıtım kampanyasıyla elde edilecek tasarruf, Türkiye’nin cari açığına neşter vuracak. Ülke genelinde yapılacak uygulama başarılı olursa enerji dış alımı 9 milyar dolar azalacak. Kampanya kapsamında vadelerin 120 aya uzatılması ve konut sektöründeki gibi düşük faizlerin uygulanması bekleniyor. Ülkemizde 10 senedir ısı yalıtım malzemeleri üretimi yapan Austrotherm Türkiye’nin Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, başlayacak olan yeni kampanya hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 75’ini dış alımla karşıladığını belirten Alioğlu “Enerji Bakanlığının bizleri araması ile bu çalışmayı başlatıyoruz. Sektör olarak çalışmalarımızı hızlıca yapıp, bu cumaya kadar yetiştireceğiz. Kampanyanın en kısa sürede başlamasını öngörüyoruz” açıklamasını yaptı. Binaların 5 santimlik ısı levhasıyla yalıtımlı hale getirilmesinin enerji maliyetini 4 milyar dolara düşüreceğini ifade eden Müdür Alioğlu “Ancak 10 santimlik malzemeyle yalıtımlı hale getirirsek enerji dış alımımız 1 milyar dolara düşer. Dolayısı ile 9 milyar dolarlık bir tasarrufumuz bahis konusu olacak” şeklinde konuştu. Alioğlu, Türkiye’de yaygın olarak 3 ila 5 santimetre yalıtım arası kalınlıkların tercih edildiğini aktararak, şunları ifade etti: Yalıtım kalınlığı 10 santime çıktığında ilk etapta % 20 oranında bir maliyet artışı olur ama kendini amorti etme süreleri 3 ila 5 santime göre çok daha kısa sürer. Düşük kalınlıklarda amorti etme süresi 36 ay iken, yüksek kalınlıklarda enerji faturası düştüğü için daha kısa sürede bu yapılabiliyor. Ayrıca müteahhitler için de bu durum, daha az petek boru ve kazan kullanımı manasına geliyor.

5 milyon avroluk yatırım yapacak

Avrupa’nın önde gelen inşaat malzemesi üretici gruplarından biri olan Austrotherm, geçtiğimiz nisan ayında hizmete aldığı yeni Ankara fabrikasının arkasından “Türkiye’ye güvenimiz tam” mesajıyla yeni yatırımlara da imza atacak. Şirket, önümüzdeki 5 sene içerisinde İstanbul Avrupa Yakası veya Trakya bölgesinde ve Sivas’ta 2 üretim tesisi yatırımı daha yapacak. Türkiye’nin içinde bulunduğu hesaplı durumu ‘geçici bir süreç’ olarak tanımlayan Austrotherm Bölge Başkanı Martin Zelenka, yatırımlarına beklemeden devam edeceklerini ifade etti. Türkiye’deki üretim kapasitelerini 5 kat, satış hacimleriniyse 4 kat artırdıklarına dikkati çeken Zelenka “Yatırım kıymeti 5 milyon avro olan bu yeni yatırımlarımız ile üretim kapasitemiz % 50 daha artmış olacak” dedi.

Ev sıcaklığını 2 derece azaltın 4,5 milyar lira cebinizde kalsın

Evinizde yapacağınız bilinçli enerji tüketimi de hem yaşamınıza hem cebinize olumlu katkı sağlar. Örneğin, oda sıcaklığında yaşanabilecek 1 derecelik düşüş, % 5 yakıt tasarrufu manasına geliyor. Cosa’nın araştırmalarına göre; Türkiye’de tercih edilen ortalama oda sıcaklığıysa 23 derece… Türk halkı, Avrupa’dan 2 derece daha yüksek sıcaklıktan hoşlanıyor. Avrupa ortalamasının 2 derece üstünde yaşamanın sonucu olarak yüzde 10-15 oranında daha fazla fatura ödediğimiz ortaya çıkıyor. Veriler; Türkiye’de doğru kombi ve ısı kullanımı ile her sene 4,5 milyar lira tasarruf yapılabileceğini gösteriyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.