Emlaktan Alınan Komisyonlara Sınırlama

Emlaktan Alınan Komisyonlara Sınırlama

     Emlak sektöründeki alım ve satım komisyonlarına % 4 sınırı getirilirken, kiralama işlemlerindeyse hizmet bedeli, kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

    Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

   Yönetmelikle taşınmazla alakalı danışmanlık hizmeti veren gerçek ya da tüzel kişilerle esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetleri, bunlara yetki belgesi verilmesi, taşınmaz ticareti ile iştigal eden işletmelerde aranan şartlar belirlendi.

      Buna göre, taşınmaz ticaretini, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar yapabilecek. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için yetkilinin, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş olması gerekecek. Emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı da getirildi.

    Yetki belgesi başvurusu, belge verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgelerle Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üstünden yapılacak. İşletmenin belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı, başvuru tarihinden sonra yedi gün içerisinde ticaret il müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde belirlenecek.

      Emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. İşletmelerde, bağımsız bölüm özelliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olması şartı aranacak. İşletmede ayrıca taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak.

    İşletmenin verdiği aracılık hizmeti sonucunda alıcı-satıcı ve kiracı-kiralayan ile işletme arasında anlaşma düzenlenecek. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım ve satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç yüzde 4’ünden fazla olamayacak.

    Kiralama işlemlerindeyse hizmet bedeli, kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

   3 aylık geçiş dönemi

     İşletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek. Düzenlemenin bu hükmü için 3 aylık geçiş dönemi öngörüldü.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.