Emekliye Promosyon Konusunda Rakamlar Kesinlik Kazandı Mı ?

Emekliye Promosyon Konusunda Rakamlar Kesinlik Kazandı Mı ?

11.6 milyon emekliye banka promosyonunda son aşamaya gelindi. Emeklilere maaşlarını aldıkları bankaların promosyon ödemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma tamamlandı. Bankalarla görüşmeler sonucu hazırlanan çalışma, Başbakan Binali Yıldırım’a sunuldu. Önümüzdeki 1 ay içerisinde de konu sonuca ulaştırılacak. Böylece emekliler, bu sene bitmeden promosyona kavuşacak. Promosyonun ayrıntılarıysa çalışmanın tamamlanmasının arkasından duyurulacak. Promosyonla alakalı son gelişmeyi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıkladı. Müezzinoğlu, emekliye promosyon konusunun Başbakan Binali Yıldırım’ın önünde olduğunu belirterek, “Bir ay içerisinde tamamlayacağını ümit ediyorum” dedi.

MECLİS’TE AÇIKLADI
Meclis’te bakanlığının bütçe görüşmeleri esnasında milletvekillerinin sorularını cevaplayan Müezzinoğlu, emeklilere banka promosyonu verilmesine ilişkin, şunları ifade etti: “Sayın Başbakanımız’a tabloyu sundum. Kanaatim odur ki önümüzdeki 1 ay içerisinde Sayın Başbakanımız ile bu konuyu nihayetlendireceğimiz bir süreci tamamlamış olacağız. Promosyonda reel olarak yakalanan sayılar konusunda bankalarla yapılan görüşmeler sebebiyle açıklama yapmıyorum. Türkiye Bankalar Birliği ile de görüşerek emeklimiz için katkı sağlayacak sürece Başbakanımız karar verecek.”

Destek Devam Edecek 
Bakan Müezzinoğlu, ayrıca şu açıklamalarda bulundu;

 -Prim yapılandırması kapsamında bugüne kadar 26 milyar liralık Sosyal Güvenlik Kurumu alacağı yapılandırıldı.

 -Asgari ücretin geldiği noktadan ben de mutlu değilim. Ama şuraya çıkaracağız da diyemem.
– Asgari ücret artışının iş verene getirdiği ek maliyetin bir kısmının Hazine tarafından karşılanması 2017’de de devam edecektir.
– Kamu çalışanı reformunda önümüzdeki kısa vadede bir sonuç alabilmemiz zor görünüyor. Bizim sistemimize bir ilave daha taşeron getireceğiz. Hükümet çalışmalarını başlattı. Taşeron işlerinde 720 bin kişi var.
Emeklilikte yaşa takılanlar emekli olursa sisteme getireceği ek maliyetin 400 milyar lira olduğu ve bu maliyetin son tahlilde sonraki nesillerin sırtına yükleneceği unutulmamalıdır.
İşsizlik Sigortası Fonu’nun büyüklüğü 101 milyar lirayı geçti. Yıl sonu itibariyle 102 milyar 931 milyon lira olacağı tahmin edilmektedir. Son 14 yılda 5 milyon kişiye 13.6 milyar lira işsizlik ödeneği verildi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.