Emeklilikte yüksek maaşmı istiyorsunuz?

Emeklilikte yüksek maaşmı istiyorsunuz?

 

 

Hepimiz emekli olmak isteriz ve en önemliside emekli olduğumuzda emekli maaşımızın yüksek olmasıdır.Emekliliği hak edeceğimiz zamana kadar emekli maaşımızın ilerde yüksek olması için yapabileceğimiz şeyler var tabiki.

Çalışanlar olarak ileride alacağımız emekli maaşımızı şimdiden yükseltebiliyoruz. Bunun için en önemli şart pirime esas kazancın yüksek olması. Yani alacağınız brüt maaşınız ne kadar yüksek olursa ileride size bağlanacak emekli maaşı da o kadar yükseliyor.

Emekli maaşını çok fazla çalışma deyil yüksek pirim daha fazla etkiliyor.

Bunun yanında gene alınacak bazı tedbirler de bulunuyor. Maaşı arttıran 8 formül şöyle:

1- Emekliliğinizi son 1-2 yılda deyil, enaz 10 sene önceden planlamaya çalışın.

2- 2 farklı yerde sigortalı olanların emekli maaşı daha yüksek olur.

3- Emekli maaşınızı arttırmak için ‘çok çalışmak’ yerine nasıl çalıştığınıza dikkat edin. Eğer pirim gününüz dolmuş ve yaşı bekliyorsanız, kazancınız yüksek görünsün.

4- İster SSK’lı olun ister Bağ-Kur’lu, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan (10 bin 705 liradan) kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 20-30 lira artar. Bir başka ifadeyle 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 lirayla bin lira arasında artış meydana gelir.

5- Emekli maaşını çalıştıkça düşüren sistem, 3 bin lira formülüyle tersine çevrilebiliyor. Brüt maaş 3 bin liranın üzerinde ise çalışmaya devam ettikçe maaş da artıyor. Hatta yılda 80 liraya yakın bir artış da sağlanabiliyor.

PİRİMLERDE SSK’YI TERCİH EDİN 

6- SSK’dan emekli olmak daha avantajlı. SSK’dan emekli olma olanağınız varsa; isteğe bağlı sigorta, ziraat SSK, ziraat Bağ-Kur, mecburi Bağ- Kur alternatiflerini ikinci planda tutun…

7- Emekli olurken doldurulan ‘Tahsis Formu’ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı ilave edin. Bu, maaşınız hesaplanırken aylık bağlama oranı’nı arttırır. Bu da maaşınıza olumlu yansır…

8- Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli maaşını hesaplarken aylık esas kazanca kısaca vergi ve diğer kesintiler olmadan bildirilen aylık brüt kazanca dikkat ediyor. Esas kazançlar belirlenirken yalnızca düzenli ödenen maaşa bakılmıyor. İkramiyeler, pirimler, verilen nakit kira, giyecek, yakacak yardımları, özel sağlık sigortası pirimleri bile emekli maaşına etki yapıyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.