Emeklilere müjde üstüne müjde

Emeklilere müjde üstüne müjde

Milyonlarca emekli 16 senedir hükümet tarafından karşılanan taleplerinin sevincini yaşıyor. Sosyal güvenlikte iyileşme, destek piriminin kaldırılması, promosyon ödemeleri, intibak ve bayram ikramiyeleri ile emeklinin geliri artarken, ikinci bir gelir elde etmeleri için de destekler verilecek. AK Parti, seçim bildirgesinde emeklilerin ikinci bir gelir elde etmesini sağlamak için tamamlayıcı emeklilik programlarına destek sözü verdi. Ev hanımları ve çalışan annelere erken emeklilik düzenlemeleri geliyor. Bir yılı aşan özel sağlık ve yaşam sigortaları geliştirilecek, ileri yaşta uygun isdihdam sağlanacak. Emeklilerin uygun koşullarda ev almalarını sağlamak için sosyal projeler devreye girecek.

REFAH DÜZEYLERİ ARTTI:

Emeklilik hizmetleri etkin hale getirilecek. Ekonomik gelişmeler doğrultusunda emeklilerin refah düzeyleri desteklenmeye devam edecek. Bu kapsamda yılda iki kez bin TL emekli ikramiyesi veriliyor.

3600 EK GÖSTERGE:

Kamu çalışanlarını ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesinin kapsamı genişletildi. Toplam 1.5 milyon polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri ile birlikte bu görevlerden emekli olan 1 milyona yakın yurttaş da bu haktan faydalanacak.

GÜVENLE TİCARET:

Emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunan emeklilerin pirim borçları siliniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-devlet kapsamında sunduğu uygulamaların sayısı arttırılacak.

İKİNCİ GELİR KAPISI:

Emeklilik döneminde ikinci bir gelir elde edilmesine yönelik tamamlayıcı emeklilik programları desteklenecek.

ÖZEL EMEKLİLİK BELGESİ:

Sigortacılık sektörü daha da geliştirilecek. Sigortacılık ve özel emeklilikle alakalı faaliyetlerin saydam ve öngörülebilir olması sağlanacak. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Politika belgesi hazırlanacak.

EMEKLİ ESNAFA PRİM DESTEĞİ:

Emekli olup yeni bir işyeri açan esnafımızın kanuni zorunluluk olarak yatırdığı pirimlere dair geçmiş senelere ait borçları siliniyor. Bağ-Kur pirim borcu olan esnafın da sağlık hizmeti alması sağlanıyor.

EV SAHİBİ OLABİLECEKLER:

Sosyal konut projelerine yönelik destekler sürdürülecek. Terörden etkilenen bölgelerimizin alt yapı ve üst yapısı yenilenerek buraların imarı tamamlanacak. Emekliler, dar gelirliler, yaşlılar, engelliler gibi dezavantajlı grupların konut gereksiniminin karşılanmasına yönelik sosyal konut projeleri desteklenecek.

AYLIK BAĞLAMA KOLAYLAŞTI:

Emekli aylığı bağlama süreleri, 20 günün altına düşürülerek, emeklilerin tek gelir kaynağı olan aylıklarını elde edememelerinden kaynaklı mağduriyet önlendi.

65 YAŞ AYLIĞI İKİ KATINA ÇIKTI:

Bugüne kadar 266 lira alan 65 yaş ve üzeri yurttaşlar 500 lira alacak. Üstelik 3 aylık birden hesaplarına yatırılacak.

4 MİLYON EMEKLİ İŞGÜCÜNE KATILACAK

Hükümetin son dönemde devreye aldığı ekonomi paketi ile 4 milyon emekli evden çıkacak, işgücü piyasasına katılacak, kendi işyerini açıp isdihdam yaratabilecek. Paketle, emeklilerin yalnızca tüketici konumunda olmaktan çıkıp çalışma yaşamına devam etmelerinin önü açılıyor. Bugün sayısı 4 milyonun üstünde olan işgücüne katılmayan emeklilerin birçoğu bu uygulamayla yeni işyeri kurma planlarını harekete geçirebilecek. Ayrıca açılacak işyerlerinde işçi çalıştırma durumu bu reformun istihdamı destekleyen boyutu olduğunu da gösteriyor.

EMEKLİ AYLIKLARINDA REKOR ARTIŞ

Son16 yılda emekli maaşlarına enflasyonun üstünde artış yapıldı. Asgari emekli aylığı 2002-2018 yılları arasında, memurlarda nominal yüzde 425-reel olarak yüzde 38, işçilerde nominal yüzde 510-reel olarak % 60 arttı. Bu artış, Bağ- Kur’lu esnafta nominal olarak yüzde 845-reel olarak yüzde148, Bağ-Kur’lu çiftçimizde nominal olarak yüzde bin 597-reel olarak yüzde 345 oranında oldu.

MUTLU OLMAK EN DOĞAL HAKLARI

EmeklilerGünü, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emekli olduğu gün olan 30 Haziran’da, hem bir anma hem de emeklilerin sorun ve taleplerinin gündeme getirildiği gün olarak kutlanmaya devam ediyor. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, “Geçen sene banka promosyonu almanın mutluluğu ile kutladığımız Emekliler Günü’müzü, bu sene bayram ikramiyesi almanın keyfi ile kutlayacağız. Emeklileri mutlu olmayan bir toplumun mutlu olması mümkün değildir. Mutlu ve refah içinde bir hayat sürmek tüm emeklilerin en doğal hakkıdır. Bundan dolayı ülkenin büyüyüp, kalkınıp bugünlere gelmesinde alınteri bulunan emeklilere ne kadar olanak ve hak verilse yeridir. Emeklilere, insanca yaşamaya yetecek bir aylığın ödenmesi, sosyal devlet olmanın da bir gereği olarak değerlendirilmelidir” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.