Elektrik-doğalgaz zammında geri adım çağrısı

Elektrik-doğalgaz zammında geri adım çağrısı

Birçok sektörden % 10 indirim haberleri gelirken, dolar kurunun % 50 arttığı dönemde ürün fiyatını yüzde 150 arttıranlar ise kampanyaya sessiz kaldı.

Birçok sektör % 10 indirim kampanyası başlatırken, yurttaşlar “Yetmez. Zam yüzde 150, indirim yüzde 10” diye tepki gösterdi.

Fırıncısından endüstricisine kadar her alandaki üretici de maliyet artışlarının altından kalkmakta zorlandıklarını ifade etti.

Üreticinin çağrısını haklı bulan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, endüstricinin en büyük gider kalemi olan enerjide indirim yapılmasının, enflasyonla mücadeleye en büyük desteği devletin verebileceğini ifade etti. Elektrik fiyatına yalnızca son üç ayda yüzde 29,5 zam geldiğini anımsatan Ağaoğlu “Devlet, doğalgaz ve elektrik zamlarından en az birinin geri alınmasınını sağlayarak üreticiye en büyük desteği verecektir.

Enflasyonla savaşta işaret fişeği bu indirim olacaktır. Çünkü endüstricinin elektrik faturası yılbaşına göre yüzde 135’e varan oranlarda arttı” ifadesini kullandı. TBM Başkanı, dolar kurunun 7 liraya çıktığı dönemde kurun 7,5 lira olacağını hesaplayarak olmayan değere göre zam yapanların “Ne yapalım, dolar arttı” diye söylediğini, lakin 6 liranın altına düştüğünde hiç seslerinin çıkmadığını belirterek “Adam tarladan çıkan mahsulle birşey üretiyor, dolar çıktı diye fiyatını 5 liradan 12 liraya çıkarıyor, şimdi % 10 indirim mi yapacak? Alsın başına çalsın o indirimi. Zaten yurttaş herşeyin farkında. Şikayet ediyor, itiraz ediyor. Türkiye’ye vurulmak istenen ekonomik darbeye hizmet edenleri de ‘fırsatçı’ ve vurguncu’ olarak damgalıyor” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.