Ekonomiyle İlgili Bakanlık Sayısı 2’ye İnecek

Ekonomiyle İlgili Bakanlık Sayısı 2'ye İnecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ekonomi ile ilgili şu anda 6-7 adet bakanlık olduğunu belirterek, sayının 2’ye veya en fazla 3’e inmesi için çalışma yürütüldüğünü açıkladı. Zeybekci, birinci önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu ifade etti.

Zeybekci, mayıs ayı enflasyon sayılarının orta vadeli programda öngörülenin üstünde olduğunu lakin tek haneli sayıları bu sene içinde görme kararlılığının devam ettiğini ifade etti. Bu konuda hükümet olarak nelerin yapılması gerektiğini gayet iyi bildiklerini söyleyen Zeybekci, şunları ifade etti:

“Açıklanan enflasyon sayıları tabii ki bizim istediğimiz, orta vadeli programda senenin ilk yarısı için öngördüğümüz sayılar değil ama öngördüğümüz neydi? 2018 senesinde ilk çeyrekte tek haneli sayılara inmekti ama tek haneli sayılara inmek konusundaki kararlılığımızdan da katiyen vazgeçmiyoruz. Enflasyonla mücadele bizim için birinci öncelik taşıyor. Yani ‘büyüme mi enflasyon mu’ gibi tercihler içine ekonomi yönetimi olarak katiyen girmiyoruz. Her ikisi de bizim için katiyetle ve katiyetle vazgeçilmezdir.”

Enflasyonu ilk etapta yeniden tek haneli sayılara, arkasından yüzde 5’ler düzeyine ve altına çekmek için atılması gereken adımlar konusunda Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kararlar alındığını dile getiren Zeybekci, bazı kararların Bakanlar Kurulu’nun imzasına açıldığını ifade etti.

‘ENFLASYON TALEP FAZLALIĞINDAN DEĞİL, ÜRETİM VE ARZ AZLIĞINDAN KAYNAKLANIYOR’

Bu kararların Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile yürürlüğe gireceğini belirten Zeybekci, şu şekilde devam etti:

“Bunların içerisinde ne var? Arzı arttırmak. Üretimde seracılığın desteklenmesi, zirai üretimle alakalı diğer desteklerimiz. Tarımsal üretimde kayıplarımızı minimuma indirmek. Yani ürünü tarladan alıp tasnif edilmesi, paketlenmesi ve soğuk hava depolarında, soğuk zinciri kırmadan saklanması ve hallerle ve satışla alakalı düzenlemeler… Perakendedeki depolama, satış alanları ve taşıma ile ilgili. Daha doğrusu kamyon ya da soğuk zinciri kırmadan taşıma ile ilgili de herşeyi teşvik ediyoruz. Bu konuda yaptığımız ve verdiğimiz teşvik belgelerinin yanında spekülasyonları önleyici, bazı stoklama ya da spekülasyonla alakalı fiyatların yukarıya gidişini önleyici çalışmalarımız devam ediyor.”

Enflasyonun talep fazlalığından değil, üretim ve arz azlığından kaynaklandığına işaret eden Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eli ile verilen 40 milyar dolarlık proje bazlı yatırım teşvikleri ile Türkiye’nin dış alıma bağımlılığını azaltacak yatırımlar yapılacağını ifade etti.

’26’LI YAPININ DÜŞMESİ MUHTEMEL’

Zeybekci, 24 Haziran’dan sonra Bakanlar Kurulu ve ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği yönündeki soru üstüne de bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerekli bilgi ve görüşleri toparladığını ifade etti. Bakan Zeybekci, şunları ifade etti:

“Bürokrasi yaratan, daha doğrusu üst üste geçen yetki alanlarının karmaşası olan, süreyi uzatan, çözüm tavsiye edilerinin bazan masanın üstünde kaldığı, kime ait olduğunun belli olmadığı gibi bazı sıkıntılar vardı. Bunları giderecek… Şu anda ekonomideki yaklaşık bağımsız kurumlarla birlikte 6-7 adet bakanlık var. Bu yapıların galiba 2 veya en fazla 3’e inmesi gibi bir çalışma olduğunu biliyorum. Şu anda 20 bakanlık, 5 başbakan yardımcılığı ve başbakanla beraber 26’lı yapının 16-17 civarlarına düşmesi muhtemeldir. Tabii ki Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışmaları bu konuyu finalize edecek.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.