Ekonomide yeni model

Ekonomide yeni  model

Seçimin sonuçlanması ile birlikte ekonomi yönetiminde de yeni dönem başlıyor. Söz konusu yapılanma ile ekonomide netlik ve büyüme esas alınacak. Yeni yönetim modelinde ekonomi yönetimi; üretim, finans ve ticaret sacayaklarına oturtulacak. Yeni modele göre, etkin bir koordinasyon için ekonomi yönetimini oluşturan bakanlıkların yapısında ve faaliyet alanlarında değişikliğe gidilecek.

Ekonomi alanında 6 olan alakalı bakanlık sayısının 3’e indirilmesi düşünülüyor. Bu kapsamda, 16 yılda 3 kattan fazla artan milli geliri vizyon projeler, hesaplı canlılık, istihdam, bilgi ve toplumsal yarar üreterek yeniden katlama hedefi ile oluşturulan sistemde ekonomi yönetimi sadeleşecek. Başbakan Yardımcılığına bağlı Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığıyla bir arada olacak.

Maliye Bakanlığının ismi da ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı’ olarak değiştirilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla Kalkınma Bakanlığı ‘Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ adı ile birleştirilecek.

İhracatın 500 milyar dolara yükseltilmesi ve İstanbul’un dünyanın finans merkezi olması hedefi ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığıyla Ekonomi Bakanlığı da ‘Ticaret Bakanlığı’ ismi altında birleştirilecek. Bu 3 bakanlığın yanı sıra ekonomi ile ilişkili olarak ulaştırma ve alt yapı yatırımları ‘Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ eli ile koordine edilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığıysa ‘Tarım ve Orman Bakanlığı’ çatısı altında bir araya gelecek. Yeni bakanlık, orman arazilerinin korunarak yedi bölge, dört iklimde, her tarlanın sulandığı, yılda iki ürünün alındığı, tarımda çeşitliliğin ve verimliliğin zirveye ulaştığı, teşviklerin artarak sürdüğü, yemyeşil bir Türkiye hedefi için çalışacak.

CUMHURBAŞKANLIĞINA 4 OFİS BAĞLANACAK

Doğrudan cumhur başkanına bağlı 4 ofis kurulacak. Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi isimlerini taşıyacak bu birimler, insan kaynağının etkin ve verimli kullanımı, dijital dönüşüm ve hizmet kalitesinin arttırılmasıyla Türkiye’nin yatırım alanında cazibe merkezi haline getirilmesi ve yeni mali enstrümanların geliştirilmesinde rol alacak. Yatırım Ofisiyle büyük yatırımlar destekleyecek, Finans Ofisiyle İstanbul Dünya Finans Merkezi Projesi yürütülecek, Dijital Dönüşüm Ofisiyle devlet dijitalleşecek. Yeni yönetim modelinde Cumhurbaşkanlığına bağlı başkanlıklarla güçlü koordinasyon ve verimli yönetim sağlanacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.