Düğün takılarıyla ilgili Yargıtay’dan emsal karar

Düğün takılarıyla ilgili Yargıtay'dan emsal karar

Yargıtay’ın 4. Hukuk Dairesi ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (HGK) “Aksine uzlaşma veya o yöreye has örf-adet kuralı yoksa ziynetler de takı paraları da kadına aittir” diye karar verdi. Ortak içtihat ışığında, ayrılma halinde, kadına veya erkeğe, kayınvalide, hala, dayı kim takarsa taksın, bilezik, kolye, küpe, altın gibi “ziynet” eşyaları da nakit “takı paraları” da kadına verilecek.

Ortak içtihatı paylaşan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, “Düğünde takılan ‘ziynet eşyası’ ve ‘takı paraları’ hangi eşe takılırsa takılsın tersine bir uzlaşma veya örf ve adet kuralı olmadığı taktirde kadına ait sayılır. Yargıtay 2, 3, 6, 8. Hukuk ve HGK ortak içtihadı” değerlendirmesi yaptı.

KARARLAR DEĞİŞTİ

Aile mahkemelerinde bir süredir ayrılma aşamasında açılan ziynet eşyaları ve takı paralarının iadesi davalarında, “Takı kime takılmışsa onundur. Kocaya takılmışsa, kocanındır” şeklinde kararlar çıkıyordu. Yargıtay’ın eski kararında, erkeğe takılan takılar erkeğin “kişisel malı”, bayana takılanlar da bayanın “kişisel malı” sayılıyordu. Son olarak, Bursa’da ayrıldığı eski eşine dava açan bir bayan, düğün töreninde takılan altınların kendisine iade edilmesini istedi lakin mahkeme bu eski kararlar ışığında kısmen kabul etti. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi temyizde, düğün esnasında takılan ziynet eşyalarının, kim tarafından, kime takılırsa takılsın, bayana “bağışlanmış” sayılacağına karar verdi ve “kadına aittir” kararına vardı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.