‘Döviz ile ürün ve hizmet fiyatı belirlemek yanlış’

'Döviz ile ürün ve hizmet fiyatı belirlemek yanlış'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’deki hiç bir kurum ve kuruluşun, Türk parası dışında ürün ve hizmet fiyatı belirleme yetkisi olmadığını ifade etti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, turistlerin yoğun olduğu tatil bölgelerindeki bazı işletmelerin, ürün fiyatlarını döviz üstünden tesbit ettiği ve müşterilerin bu fiyatları hesap öderken öğrendiği yönünde şikayetler aldıklarını ifade etti.

Türkiye’deki hiç bir kurum ve kuruluşun, Türk parası dışında ürün ve hizmet fiyatı belirleme yetkisi olmadığına dikkati çeken Palandöken, “Tüm işletmeler, ürün ve hizmet fiyat listelerini müşterilerinin en uygun şekilde göreceği bir yere asmak zorunda. Tatil bölgelerindeki bazı işletmelerin, fırsatçılık yaparak döviz üstünden ürün ve hizmet fiyatı belirlemesi yanlış bir uygulama. Geçmiş yıllarda çok fazla turist çeken, lakin pahalılık sebebiyle artık turistlerin gitmekten vazgeçtiği Dubai örneğine benzemeyelim. Hedeflediğimiz turist sayısına ulaşma yolunda ilerlerken, mevcut turist sayısını arar hale gelmeyelim.” değerlendirmesinde bulundu.

“Turistler tek seferlik konuk olarak görülmemeli”

Palandöken, turistlerin ülkelerine döndüklerinde Türkiyeyle ilgili izlenimlerini yakınları ve çevreleri ile paylaştıklarını, bu nedenle de onların bir seferlik misafirler olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti. Sonraki yıllarda turistlerin yeniden Türkiye’yi tercih etmesi için onların gözünde kötü bir izlenim bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Palandöken, şunları ifade etti:

“Tatil bölgelerindeki işletmeler de dahil olmak üzere tüm işletmeler, bağlı oldukları esnaf veya ticaret odalarının belirlediği tavan fiyatını geçmemelidir. Yabancı turistleri ve tatil sezonunu mazeret ederek, kimse hak etmediği bedeli müşteriden talep etmemeli. İşletmelerde yemek servisinden önce masaya getirilen ekmek, baharat, sos gibi malzemeler ve çatal, bıçak, tabak gibi araç gereçlerden kuver (Yemek esnasında kullanılacakların masaya yerleştirilmesi) bedeli olarak ücret istemek fırsatçılıktır. Bu hizmetler zaten bir işletmede olması gereken hizmetlerdir. Bu tarz haksız uygulamalarla kimsenin ülkemizin imajını zedelemesine müsaade edmemeliyiz.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.