Döviz-faiz düşünce, ekonomiye yeni rekorlar geldi

Döviz-faiz düşünce, ekonomiye yeni rekorlar geldi

Yükselen faiz ve dövizle maliyeti artan bir çok işletme zor duruma düştü, konkordato başvurusunda bulunan şirket sayısı arttı.

Maliyetleri mazeret eden yüzlerce şirket, binlerce üründe fahiş zamlar yaptı ve enflasyon son 15 senenin zirvesi olan yüzde 24,5’e kadar yükseldi, hesaplı güven endeksleri düştü, psikolojik etki ile birlikte bir manada dip nokta görüldü

Bu aşamada “Borçlar çevrilemez, iflaslar artar, enflasyon ve faizler durdurulamaz” gibi yorumlar yapıldı ama hükümetin adımları arka arkaya geldi. Hızlı ve doğru adımların arkasından gerçekçi hedeflerin belirlendiği Yeni Ekonomi Programı açıklandı. Onu Enflasyonla Topyekün Mücadele Paketi izledi. Bu adımlara reel sektör ve işletmeler de destek verince dipten çıkış çok hızlı oldu. Dolardan TL’ye geçiş hızlandı, faizlerde düşüş başladı, piyasaların ateşi düştü. Tarım Bakanlığı, besin enflasyonundaki artışı dizginlemek için pazar ve hallerde anlık fiyat takibine başlayacağını duyurdu.

Merkez Bankası gelecek aylarda enflasyondaki düşüşün hızlanacağını, kredi artış hızının düşüp tasarruf bilincinin arttığını açıklarken sıkı duruşun devam edeceğini açıkladı. Dış ticaret açığı azaldı, turist rekoru kırıldı.

Ağustosta 7,25 TL’ye kadar yükselen dolar, dün 5,50 TL’nin altına geriledi. Ekonomistler, Türkiye’nin risk piriminde de düşme olduğunu belirterek iyiye gidişin hızlandığını ifade ediyor.

Dış ticaret açığı yüzde 77,1 azaldı

Geçtiğimiz aylarda dövizdeki artış nedeniyle pahalı hale gelen dış alım düştü, ihracatçının yeni ülke açılımı ve katma kıymetli ihracatı ile rakam büyüdü ve dış ticaret açığı hızlı düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre eylül ayında dış alım yüzde 18,3 azalarak 16 milyar 326 milyon dolar olarak gerçekleşirken, dış ticaret açığı yüzde 77,1 azalarak 1 milyar 869 milyon dolara geriledi. İhracatın dış alımı karşılama oranı 2017 Eylül ayında yüzde 59,1’den yüzde 88,5’e yükseldi.

Fiyatlara anlık takip

Son yıllarda enflasyon artışının en önemli nedenlerinden olan besin fiyatları, bundan bu şekilde anlık takip edilecek. Gıda ve ürün piyasalarıyla ürün fiyatlarındaki oynaklıkların yakından izlenmesi maksadıyla Tarım ve Orman Bakanlığı içerisinde piyasa bilgi ve izleme sistemi oluşturulacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.