DOLARIN YÜKSELMESİ DURDURULAMIYOR !

DOLARIN YÜKSELMESİ DURDURULAMIYOR !

 

Amerikan Doları durdurulamıyor. Her gün yeni bir rekora imza atan rezerv para birimi bugün de boş durmuyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinin yapılmakta olduğu bugün doların verdiği tepki piyasalarda şok tesiri yarattı.

Dün gün içinde 3,1799 düzeyini görerek tarihi zirve yapan Amerikan Doları bir nebze geri çekilmeyle günü kapatmıştı. Bu güne (08.11.2016) 3,1769 düzeyinden başlayan dolar kuru kademeli olarak yükselmeye devam ediyor.

ÇOĞU GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER BU YÜKSELMEDEN ETKİLENİRKEN EN ÇOK ETKİLENEN TÜRKİYE OLUYOR ! 

Bugün yurt içi gelişmelerinde endüstri üretimi verisinin düşük gelmesi piyasaları şaşırttı. Zira endüstri üretimi verisinde artış beklenilmekteydi. Bu düşüş dolardaki yükselişin daha da hızlanmasına neden oldu.

Tüm dünya piyasalarında ABD Başkanlık seçimleri takip edilirken iki farklı senaryo öne çıkmakta; Hillary Clinton kazanırsa piyasaların sakinlemesi ve güven ortamına girmesi bekleniyor. Donald Trump’ın seçimi önde tamamlaması halinde ise tam bir kaos bekleniyor. Zira Trump’ın ekonomi politikalarının ne olduğu piyasalar tarafından kestirilemiyor. Popülist ifadelerde bulunan başkan adayının bu söylemlerinin ne kadarını uygulamaya koyacağı ön görülemiyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında dünya genelinde gelişmekte olan ülke para birimleri Amerikan Doları karşısında hızla devam ederken en büyük düşüşler bizim para birimimizde gerçekleşmekte. Saat 11:00 itibariyle yüzde 0,5’e yükselen Türk Lirasındaki gerileme oranı piyasalarda tedirginlik yaratmış durumda. Saat 10:45 sularında 3,1850 bandını test eden Amerikan Doları bir miktar geri çekilerek şu dakika itibariyle (11:07) 3,1825 düzeyinden işlem görmekte. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.