Dolarda Son Durum Ne ?

Dolarda Son Durum Ne ?

Piyasalar Merkez Bankası’nın yarınki toplantısında alacağı kararlara yoğunlaştı.

Kritik toplantı öncesinde dolar/TL haftaya 3,77 civarında hareket ediyor. Euro da 4,04’ün üstünde işlem görüyor.
Analistler teknik açıdan dolar/TL’de 3,7520 düzeyinin destek, 3,7950 düzeyinin ise direnç konumuna geldiğini belirtiyor.

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın cuma günü başkanlık yemin töreninde yaptığı konuşmada korumacı ekonomi politikalarını çağrıştıran ifadeler kullanmasının arkasından vergi indirimleri ve ekonomiyi destekleyici diğer politikalar hakkındaki vaatlerini gerçekleştireceği beklentisinin hafiflemesine paralel olarak geniş bantta değer kaybetti. Dolardaki global düşüş içerde de etkili oldu. 

Doların belli başlı altı para birimi karşısındaki performansını ortaya koyan dolar endeksi 101,21 ile 1,5 ayın en düşük düzeyini gördü. Euro dolardaki değer kaybına paralel 1,0755 ile 1,5 ayın en yükseğine çıktı.
Son iki haftada bir çok likidite önlemi alan Merkez Bankası’nın yarın faizde nasıl atım atacağı merak ediliyor. Merkez’in alacağı kararlar doların yönünde belirleyici olacak.

Bu hafta ayrıca cuma günü Fitch’ten gelecek not kararı da piyasaların radarında olacak. Türkiye’ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch’in kararı da kur için önemli olacak.
 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.