Dolar düşüyor, vatandaş indirim bekliyor

Dolar düşüyor, vatandaş indirim bekliyor

Türkiye özellikle 24 Haziran seçimlerinden beri tarihinin en şiddetli ekonomik savaşını veriyor. 2017 genelinde yüzde 7.4 büyüyen Türkiye, bu senenin ikinci çeyreğinde de senelik yüzde 5.2 büyüyerek dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasındaki yerini aldı. Bunun yanında ağustos ayında 2.6 milyar dolarla tarihin en yüksek cari açığı verildi. Türk ekonomisine önemli bir döviz girdisi sağlayan turizm de bu sene ‘altın çağını’ yaşıyor. Türkiye’ye senenin ilk 8 ayında 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 22.92 artışla 27 milyon 23 bin 134 yabancı ziyaretçi geldi.Tüm bu olumlu verilere karşın malum çevreler Türkiye’de bir kriz varmış algısı yaratmaya çalıştı.

DOLAR SİLAHINA SARILDI

Büyümesini sürdüren ve borçluluk oranı dünyanın çok altında olan Türkiye’ye diz çöktürmek isteyen bu çevreler son aylarda kur silahına sarılmış durumda. Ancak açıklanan her yeni verinin olumlu olması ve ABD ile yaşanan ‘Brunson’ geriliminin aşılması sonucunda dolar/TL’de hızlı bir düşüş yaşanmaya başladı. Ağustos ortasında 6.88 lira düzeyinde bulunan, ayrıca düşük hacimli piyasada 7.20’yi gören dolar dün itibariyle 5.55 liraya geriledi. Ekim ayında Türk Lirası, gelişmiş para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimi olması ile son 2 ayda dolar karşısında % 19 değer kazandı. Böylece ağustos itibariyle kurdaki hareketi gerekçe göstererek ürün ve hizmetlerine yüksek oranda zam yapan firmaların indirim yapması yönünde bir beklenti oluşmaya başladı.

Dünya gündemine girdi

Şirketlere yönelik ‘indirim yapın’ çağrısına dün yurttaşlar da sosyal medyadan iştirak sağladı. ‘#DolarDüştüZamlarıGeriAlın’ hashtagi gün boyunca Twitter Türkiye gündeminde birinci sırada yer aldı. Hatta, dünya gündeminde de üçüncü sıraya kadar çıktı. Vatandaşlar Twitter’da aynı ürünlerin ağustos öncesi ve sonrası fiyatlarını paylaşarak şirketlerin yaptığı zamları geri almasını talep etti. Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koordinatörlüğünde başlatılan ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ kampanyasına 1 haftada 1200 şirket katılarak fiyatlarında indirime gitti.

Zam yapan aynı hızla düşürsün!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de yazılı açıklamasında, döviz kurlarının yükselişi ile ürünlerine anında zam yapanların, döviz düştüğü vakit aynı hızla indirime gitmediğine dikkati çekti. Satılmayan ürünlerde yapılan indirim kampanyası ile müşteri çekmenin doğru olmadığını vurgulayan Palandöken, “Döviz kurunun yükselişine göre zam yapanlar gene döviz kurunun düşüşüne göre indirime gitmeli” ifadesini kullandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.