Doğalgaz için istenen yüksek bedeli ödemeyin!

Doğalgaz için istenen yüksek bedeli ödemeyin!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), kısa süre önce doğalgazda milyonlarca aboneyi ilgilendiren sayaç montajı ile ilgili önemli bir düzenleme yaptı. Abonenin, doğalgaz sayaç bağlantı malzemesi ve montaj bedelini, dağıtım şirketi yerine iç tesisatı yapan firmaya ödemesi kararlaştırıldı.

Bu karar sonrasında piyasada fırsatçılar ortaya çıkmaya başladı. Bazı iç tesisat firmalarının, bu işlemler için abonelerden “fahiş” bedeller talep ettiği yönünde şikayetler gündeme geldi. Firmaların, abonelerden 100 TL dolayında para istedikleri öğrenildi.

ABONELER BU PARAYI ÖDEMELİ Mİ?

Bu soruyu, kentiçi doğalgaz dağıtım şirketlerinin çatı örgütü GAZBİR’in Başkanı Yaşar Arslan cevapladı. Arslan, sayaç bağlantısı ve montaj işleminin iç tesisatın bir parçası olduğunu ifade etti. Abonelerin bağlantı malzemesi için bir bedel ödemeyeceğini, bağlantı malzemelerine ilişkin bedelin iç tesisat dönüşüm maliyetinin içerisinde tanımlandığını vurguladı.

Arslan, EPDK’nın bu düzenlemeyi, bağlantı malzemelerine ilişkin maliyetleri netleştirmek, hem kentiçi gaz dağıtım hem de iç tesisatçıya mükerrer ödemeyi engellemek maksadıyla yaptığını ifade etti, bahis konusu bedelin iç tesisat dönüşüm maliyeti içerisinde yer aldığına özellikle ilgi çekti ve aboneleri uyanık olmaları konusunda uyardı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.