Devlette part time iş imkanı

Devlette part time iş imkanı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülük ettiği isdihdam seferberliğini kuvvetlendirmek için çalışma yaşamında da yeni bir dönem başladı. Türkiye İş Kurumu yeni sisteme göre yeniden yapılandırılırken, her ilde talebelerin iş bulmaları için “artı hizmet noktası” kuruluyor. Okuldan işe geçiş kolaylaşırken, meslek danışmanları özel gruplara göre uzmanlaşacak. Kamu kurum ve kurumlarında da gençlere part-time çalışma olanakları yaygınlaştırılacak. Hükümet gelecek beş senelik dönemde 5 milyon ilave isdihdam sözü verirken, yaklaşık 2.5 milyon kişinin de işgücü piyasası programlarından faydalanması sağlanacak. İstihdam oranının 2023’te yüzde 54’e, bayanların işgücüne iştirak oranını yüzde 41’e çıkaracak yol haritası kapsamında atılacak adımlar şöyle:

SEKTÖRLERE UYUM STRATEJİSİ:

İstihdamda yeni sektörlere uyum stratejisi oluşturuluyor. Kadın ve gençlerin özelliklerini geliştirecek yeni eğitim programları uygulanacak, kariyer danışmanlığı yaygınlaştırılacak.

ESNEK ÇALIŞMA YAYGINLAŞIYOR: Esnek çalışma modellerinin yaygın olduğu hizmet sektöründe kaliteyi arttırmak için meslek kursları düzenlenecek.

ESNEK ÇALIŞMA KOŞULLARI: Gençlere kamu kurum ve kurumlarında da esnek çalışma koşulları sunulacak. Eğitimlerini iş yaşamları ile birlikte rahatça devam ettirmeleri sağlanacak. İşgücüne meslekler arası geçici kolaylaştıran esnek beceriler kazandırılacak.

YENİ NESİL KURSLAR: İşgücü isteği ve iş arama düzene bağlanacak, özel siyaset gerektiren gruplara yönelik projeler devreye girecek. Yeni nesil meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme kursları düzenlenecek.

HİZMET MERKEZLERİ KURULUYOR:

Nüfus, sigortalı, işyeri sayısı gibi kriterleri dikkate alarak yeteri kadar hizmet merkezi kurabilecek. Hem iş arayan hem de iş verenin taleplerine hızlı şekilde cevap verilecek. İşbaşı eğitim programlarının fonksiyonları artacak.

MESLEK TECRÜBESİ KAZANACAKLAR:

Gençlerin mesleki tecrübe kazanarak işgücü piyasasına dahil olmaları kolaylaşacak. Dijital ekonominin ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte işgücü yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yaygınlaşacak. Gençlerin talepleri dikkate alınarak aktif işgücü programları çeşitlendirilecek, kurs ve programları yeniden tasarlanacak.

İŞGÜCÜ İZLEME SİSTEMİ:

Uluslararası işgücü ve yurtdışındaki Türk işgücü için izleme ve değerlendirme sistemi kurulacak. İşbaşı eğitim programlarının süresini bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleriyle tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde 6 ay, diğer işyerleri ve mesleklerdeyse 3 ay olarak uygulanacak.

EĞİTİMLER 2 YIL SÜRECEK:

Kupon modeli kapsamında başlatılan mesleki eğitim programları iki sene sürecek. Kursların da en az 6 ay olması düşünülüyor. Eğitimlerin saatlerinde esnek davranılacak. Gençler kendilerine uygun olanları seçebilecek.

İŞSİZE GEÇİCİ GELİR DESTEĞİ:

İŞKUR yeni sistemin hızına uygun ulusal isdihdam politikası oluşturacak. İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ya da yerlerde işi olmayanlara geçici gelir desteği sağlamaya yönelik programlar uygulanacak.

İSTİHDAM GARANTİLİ İŞLER:

Gençlerin istihdama katılımını arttırmak için eğitim kurumlarından belli oranda isdihdam garantisi sözü de alınacak. İş deneyimli kazanım programları yaygınlaşacak.

MESLEK LİSELERİ ARTACAK:

Mesleki ve teknik lise mezunlarının isdihdam süreçlerinin planlandığı politikalara öncelik veriliyor. Sanayi bölgelerine meslek lisesi uygulamaları yaygınlaşıyor. Uygulamalı eğitimleri yaygınlaştırarak, okul ve iş dünyası arasındaki işbirliğini kuvvetlendiriliyor.

EKONOMİYE GÜVEN ARTTI

Türkiyeİstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, temmuz ayında bir evvelki aya göre % 4 oranında arttı. Haziran ayında 70.3 olan endeks temmuz ayında 73.1 oldu. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir evvelki aya göre yüzde 3.3 oranında artarak temmuz ayında 92 oldu. Bu artış ise gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE AZALMA VAR

Genel hesaplı durum beklentisi endeksi haziran ayında 92.1 iken, temmuz ayında yüzde 4.6 oranında artarak 96.3 kıymetine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel hesaplı durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir evvelki aya göre azalmasından kaynaklandı.

İŞSİZ SAYISINDA 12 AYLIK DÖNEM ETKİSİ

İşsizsayısı beklentisi endeksi bir evvelki aya göre yüzde 1.9 oranında artarak temmuz ayında 76.9 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

TASARRUF ETME İHTİMALİNDE ARTIŞ

Tasarrufetme olasılığı endeksi haziran ayında 24.6 iken, temmuz ayında yüzde 10.2 oranında artarak 27.1 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme olasılığı olduğunu düşünen tüketicilerin bir evvelki aya göre artmasından kaynaklandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.