Devlet Ciddi Anlamda Ekonomik Tasarrufa Gidiyor !

Devlet Ciddi Anlamda Ekonomik Tasarrufa Gidiyor !

Mal ve hizmet alımlarından 5 milyar liralık tasarrufa gidileceğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Verimsiz alanlardaki işler verimli alanlara yönlendirilecek. Bu sürede yatırımlardan taviz verilmeyecek” dedi

Devletin mal ve hizmet alımlarından 5 milyarlık tasarrufa gidiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Her Bakanlık kendi içerisinde takip edilecek. Tasarrufa yönelik tedbirler alınacak. Verimsiz alandaki işlerin verimli alanlara yönelmesi ile işlenecek” dedi.

Amacı dışındaki yakıt ve elektrik tüketiminiyse memur ödeyecek.

Hükümet, ekonomi paketi ile piyasalara moral verirken yeni dönemde vergi artışı yerine devlette tasarrufa gidilecek. Kırtasiye, döşeme, demirbaş, temsili ağırlama, araç alımları, gayri menkul bakım onarımında kesintiye gidilecek. Toplam mal hizmet alımlarında 2 milyarlık olmak üzere 5 milyara yakın tasarruf sağlanacak. Üretken olmayan tüm harcama kalemlerinde ciddi kesinti yapılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, ekonomi paketindeki adımların döviz piyasasına yönelik tedbirler olmadığını belirterek, “Bu oynaklık döviz piyasa şartlarına gelmiş olacak. Paket reel sektörü hareketlendirmek için yapıldı. Bütün bunlar borçlanmadan gerçekleştirilecek. Tasarruf tedbirleri alınacak” şeklinde konuştu. Bakan Tüfenkci, “Kamuda personel alımı 60 binle sınırlandı. Bu ihraçlara karşın tasarrufa gidiliyor” dedi.

Yatırımlar konusunda hiç bir şekilde taviz verilmeyeceğini anlatan Bülent Tüfenkci, “Yatırımlar zamanında yapılacak, yatırım bütçesi de kısılmayacak. Taşıt alımları, kamu binaları buralardan tasarrufa gideceğiz. Yatırımları kısmayacağız, zamanında yapacağız. Sadece cari harcamalarda kesintiye gidilecek” değerlendirmesi yaptı. Tüketici hakem heyetlerini yeniden yapılandırmak istediklerini anlatan Tüfenkci, alt yapıyı kuvvetlendirecek adımlar atacaklarını ifade etti.

Büyüme oranlarını yeniden yüzde 5 düzeyine çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Tüfenkci, şu şekilde devam etti: “220’de merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 11’in üstündeydi. Bu sene kamu yatırımlarını yüzde 30 arttıracak olmamıza rağmen, 2017 senesinde bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1.9 düzeyinde olmasını öngörüyoruz. Bunun için demokrasinin standartlarını yükseltmek, hukuk devletini daim kılmak, siyasi güven ve istikrarı sağlamak sürekli gündemimizdir. Büyüme oranlarımızı orta vadede daha da yükseltmeyi 2018, 2019 yıllarında tekrar yüzde 5 düzeyine çıkarmayı maksatlıyoruz.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.