Deniz Limanlarında Üst Düzey Güvenlik Önlemleri Alınacak

Deniz Limanlarında Üst Düzey Güvenlik Önlemleri Alınacak

Deniz Limanlarıyla Hudut Kapıları Emniyet Müdürü görevindeki Doğan Özer, getirmiş oldukları yeni uygulamayla  birlikte artık limanların girişlerinde polis noktaları yer alacağını ifade etti. 

Deniz Limanları ve Hudut Kapıları Emniyet Müdürü Doğan Özer, limanların girişinde kontrol ve güvenlik maksadıyla polis noktaları bulunacağını ifade etti.

Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan başkanlığında İskenderun Deniz Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘Limanlar ve Hudut Kapıları’ toplantısında konuşan Özer, liman ve sınır kapılarında bugüne dek yapılan uygulamalardan doğan aksaklıkları dikkate alarak bazı yeni uygulamalar getirdiklerini, bu kapsamda limanların girişinde kontrol ve güvenlik maksadıyla polis noktaları bulunacağını ifade etti. Özer, “Liman tesisinde güvenlik önlemleri ve işlemleri; yolcular, gemi, gemi çalışanı ve ziyaretçiler, mallar ve hizmetler için en az müdahale gerektirecek ya da onlar için en az gecikmeye neden olacak şekilde uygulanacaktır. Yürürlüğe giren yönetmelikle, artık gerek duyulan her durumda gemiler aranabilecek” dedi.

İçişleri Bakanlığı ve gümrük bakanlığı’nın beraber eş-güdümlü bir şekilde hareket ettiklerini de vurgulayan Özer, “Yapılacak çalışmalar yaşanan problemlerin çözümü içindir. Bakanlıklar arasındaki koordineyle tüm çalışmalar hızlı olacaktır. Hiçbir kurum ve kuruluşa yapılacak yeni düzenlemelerde yük olunmayacak. Zaten gemi kaptanları limana yanaşmadan 24 saat önce manifestolarında tüm listeyi bildiriyorlar. Bizler de buna göre gereken incelemeleri yaptıktan sonra önlemlerimizi alıyoruz ve gereken kontrollerimizi yapıyoruz. Türkiye ihracatı için büyük ehemmiyet taşıyan limanlarımızı güvenli hale getirmek için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Hatay’da uluslar arası gemi trafiğine açık 15 liman olduğunu ve bunlardan yalnızca birinde sınır kapısı bulunduğuna da ilgi çeken Özer, şu şekilde devam etti:

“Limanlarımız önemli ticaret merkezlerimiz. Ülkemizin dış ticaretinin yüzde 80’i limanlar üstünden gerçekleşiyor. İskenderun Körfezi’ndeki limanlarımız Türkiye’deki en önemli lokasyonlardan bir tanesi. Önümüzdeki dönemlerde yapılacak otoban projeleriyle Güneydoğu Bölgesi’ne hızlı erişim sağlanması projelendirilmiştir. İleriki dönemlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelecek olan ticari malların da buradan gönderilmesi bahis konusu. Bu bölge daha da önemli hale gelecek yük daha da artacak. Bizim maksadımız bu ticareti engellemek ya da zorlaştırmak değil tersine daha da kolay hale getirmektir. Bu nedenle İskenderun Limanı gibi 8 limanımızda sınır kapısı yapacağız. Bu çalışmalar sonuçlanıncaya kadar uygulama eskisi gibi devam edecek.” 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.