dağ çileklerinin Kilosu 100 lira! Tezgaha gelir gelmez bitiyor

Halk arasında orman çileği olarak bilinen, daha çok reçel ve marmeladı yapılan organik dağ çileğinin kilosu Ordu’nun Fatsa ilçesinde 100 TL’den satılıyor.Haberler: Kilosu 100 lira! Tezgaha gelir gelmez bitiyor...

Bölgede doğal yetişen ve âdeta şifa kaynağı olan dağ çileklerini toplayan bayanlar, kışlık reçellerini hazırlarken fazlalığınıysa yol kenarlarında kurdukları küçük tezgâhlarda yurttaşlara satıyorlar.

“Bu çileğin taliplisi çok”

Çilekleri dağa giderek özenle topladıklarını ifade eden Cemile Kaya, “Dağlarda ve fındık bahçelerinde yetişen, kokusu ile olduğu kadar lezzeti ile de insanların damağına hitap eden organik dağ çileğini kendimiz reçel yapmak için topladık. Fazlasınıysa kilosunu 100 TL’den satışa sunuyoruz. Yöre halkı ve yabancıların dağ çileklerine büyük ilgisi var. Tezgâha indiğinde çilekler kısa zamanda bitiyor. Bir günde lakin 1-2 kilogram civarında çilek toplayabiliyoruz. Bahçede ot altlarında olan çilek el yardımı ile aranarak bulunuyor ve bu çileğin taliplisi de çok. Bu aylarda toplanan çileği alanlar çoğunlukla reçel yapımında kullanıyor” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.