Çayda marka değeri üretimden daha önemli

Türkiye’nin çay üretimi kadar marka kıymetine de önem vermesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemiz çay üretiminde dünya sıralamasında 5. sırada olmakla birlikte bugün 86 ülkeye çay ihraç ediyor. Üretimdeki ve dış alımtaki bu başarımızı, özellikle butik çay işletmelerinin marka kıymetini arttırarak daha üst seviyelere taşıyabiliriz. Fındık denildiğinde akla ilk gelen olabiliyorsak, çay üretiminde de aynı başarıyı yakalayabiliriz” dedi.“Çayda marka kıymeti üretim kadar önemli”

Türkiye’nin çay üretimindeki başarısının dünya genelinde olduğunu bildiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dünya çay üretiminin 4’te 3’ünü karşılayan ülkeler arasında ülkemiz, Çin, Hindistan, Kenya ve Sri Lanka’dan sonra 5. sırada. Bunuysa yaklaşık 200 bin çay tarımı yapan büyük ve küçük işletmelerimiz ile sağlıyor. 2009’da 111 bin ton olan kuru çay üretimi, 2016’da yüzde 20’lik bir artış göstererek 134 bin tona çıktı. Günümüz itibarıyla 86 ülkeye çay ihraç ediyoruz. Bu üretim başarısında ve çay kalitesindeki artışta butik üretim yapan küçük aile işletmelerinin payını unutmamak gerekiyor” dedi. 

Çay üretimi ile beraber markanın bilinilirliğinin de önemine değinen Palandöken, “Dünya çay piyasasında kaliteye önem verilmesinin yanında yeni ürünlerin sunulması da piyasanın büyümesinde önemli bir etkendir. Çeşitlilik ne kadar artarsa tüketim ve ona bağlı olarak üretim de o kadar artar. Ülkemizde bu çeşitliliğe en büyük katkıyıysa butik çay işletmeleri yapmaktadır. Dolayısı ile çeşitliliğimizin dünya çapındaki getirisini büyütmek için bilinilirliğini de arttırmamız gereklidir. Örneğin bir İngiliz çay markası dünyanın her yerinde biliniyorsa neden bir Türk markası da bilinmesin” şeklinde konuştu.

“Butik çay işletmeleri ve diğer tüm markalar desteklenmeli”

Palandöken, markanın dünya genelinde duyulmasının satış fiyatlarına da etki ettiğini söyleyerek şu şekilde konuştu: 

“Dünyanın her yerinde insanoğlu farklı tatlar denemek istiyor. Bu nedenle ülkeler arası çay dış alımı sektörde çok büyük alana yayılmış durumda. Bilinilirliğin bu aşamada önemi büyük. Nitekim, bir müddet sonra isim kalitenin dahi önüne geçebiliyor. Dolayısı ile satış fiyatları da artıyor. Her sene yüzde 6 civarında büyüyen bu piyasadan pay alabilmenin mücadelesinde markalaşmaya destek vermeliyiz.” 
 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.