Çalışan Annelere Maddi Destek Geliyor !

Çalışan Annelere Maddi Destek Geliyor !

Kadınların iş yaşamından kopmaması ve ekonomiye katkılarının devam etmesi için çalışmalarını hızlandıran hükümet gün geçtikçe farklı tasarılar ile konu hakkındaki çalışmaları netleştiriyor. Son çıkan Torba Yasa da bunun bir göstergesi. Son çıkan Torba Yasa’ya göre doğum yapan bayanlara 4 koldan destek veriliyor. Maddi açıdan daha az zorluk çekilmesi için yapılan bu çalışmalar yeni doğum yapacak bayanlar için çok önemli.

Bu Noktada Annelere Destekte Artış Var 

Son yapılan düzenlemeler ile doğum yapan bayanlar devletin maddi desteğinden daha fazla faydalanabilecek. Doğum yapan bayan şayet çalışmıyorsa 2 alanda, çalışıyor ise 4 ayrı alanda devlet desteği alabilecek.

Hükümetin doğum yapan bayanlar için düzenlemeye aldığı uygulamanın bir kısmı iş yaşamını daha kolay hale getiren izin günlerini kapsarken, bir kısmı çalışma şartları ve nakit destek ile alakalı oldu.

Son Torba Yasayla birlikte anneler doğumdan sonra belirli bir müddet yarım gün çalışsa bile tam gün gün ücreti alacak. Çocuklar okula gidene kadar anneler kısmi çalışma yapma hakkını da kullanabilecekler. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen ve gelecek çocuklar için geçerli olan kurala göre annelere verilecek destek çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor. Eğer ilk çocuk ise 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için ise 600 lira destek veriliyor ve bu destek için annenin çalışma şartı aranmıyor.

Yapılan bakıcı desteği gibi desteklerde anneler tarafından memnuniyetle karşılanmıştı lakin verilecek maddi destek aileler için çok büyük ehemmiyet arz ediyor. Torba Yasa’ya göre, doğum yapan annelere çocuk parası olarak en az 300 lira, emzirme ödeneği olarak 133 lira, iş görmezlik ödeneği olarak 4424 lira, dadı parası olarak ise 1500 lira verilmesine karar verildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.