Bursa’da 13 milyon TL’ye sahibinden satılık ada

Bursa'da 13 milyon TL'ye sahibinden satılık ada

Bursa’nın Karacabey İlçesi Uluabat Gölü’nde, Eskikaraağaç köyünden 2 kilometre açıktaki 45 dönümlük ada, sahibi Nedim Bulut tarafından satılığa çıkarıldı. Nedim Bulut, yaklaşık 500 zeytin ağacının bulunduğu adaya 13 milyon lira değer biçti. 80 senedir Bulut Ailesi’ne ait olan adaya, çok sayıda talipli çıktı, lakin fiyat yüksek geldi.

Adayı çok sevdiklerini, lakin ilgilenemedikleri için satmak istediklerini söyleyen Nedim Bulut, “Aslında çok güzel, lakin bakamıyoruz, o yüzden satıyoruz. Fiyatını 13 milyon lira olarak belirledik, bunda pazarlık payı da var tabii. Çok isteyen, çok soran oluyor, en son 9 milyon liralık bir teklifi reddettik” şeklinde konuştu.

Nedim bulut, “Biz burayı hep zeytinlik olarak kullandık. Ben oraya daha önce küçük bir bağ evi de yapmıştım. İzin almamıştım. Kimse bana bir şey demedi. Ama imar izni ile ilgili net bir bilgim yok. Sanırım burası tahta yapılardan çay bahçesi gibi, turizm maksatlı kullanılabilir” dedi.

‘BİNA YAPILMASINA İZİN YOK’

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise “Burası Ramsar Sözleşmesi kapsamında olan bir yer. Aile tarafından senelerdir satılığa çıkarılır. Şu ana kadar alan olmadı. Burası, ekolojik ürün yetiştirilmesi, büyük ve küçükbaş hayvan bakılması için uygun bir yer. Bina yapılmasınaysa izin yok. Bungalov tarzı yapı yapılmasına müsaade edilebilir. Güzel bir ada, toprağa verimli bir ada” şeklinde konuştu.

RAMSAR SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Uluslararası öneme haiz olan bu sözleşme, 1971 senesinde İran’ın Ramsar kentinde imzalanmış olup, adını buradan almıştır, 1975 senesinde yürürlüğe girmiştir. Sözleşmenin maksadı, dünya üstünde var olan doğal ekosistemlerin korunması, sınırlı olan kaynakların akıllıca ve verimli bir şekilde kullanılmasını hedef almaktadır. Türkiyeyse 1994 senesinde anlaşmayı kabul etmiştir. Sözleşme 94/5434 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 17 Mayıs 1994 tarihli ve 21937 sayılı Resmi Gazeteyle yayımlanarak Türkiyede yürürlüğe girmiştir.

Uluslararası öneme sahip olan sulak alanlar olup, yeryüzünün en zengin ve üretken ekosistemlerini içerisinde barındıran, bulunduğu bölgenin insanlarına ve ülke geneline hizmet edebilen karmaşık doğal sistemlere “Ramsar Alanı” denilmektedir. Bu alanları bu kadar önemli kılan özelliği ise, tropik ormanlardan sonra en fazla biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapması sayesinde dünyanın en büyük doğal müzesi denilebilir. Bu şekilde korunan bir çok sulak alan ise doğal sit alanı ilan edilerek yapılaşmanın önüne geçilmektedir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.