Böyle bir iş yok! sülüklerin Tanesi 82 liraya satılıyor…

Yıllık bir ton kapasiteli sülük üretim tesisi sahibi olan Ahmet Ekren, Avrupa ülkeleri ve ABD’ye sülük ihraç ettiklerini belirterek, “Türkiye ve Kayseri olarak bu pazarın mihenk taşıyız. Avrupa ve ABD’ye tanesi 10-18 dolara ihraç edilen sülük, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacak” dedi.Böyle bir iş yok! Tanesi 82 liraya satılıyor...

10 yılı aşkın süredir sülük üretimi yapan tesisin sahibi olduğunu belirten Ahmet Ekren, Tarım Bakanlığı tasdikli Türkiye’nin ilk tesisini kurduklarını ifade etti. Üretilen sülüklerin gerek yurt içi gerekse yurtdışında satıldığını anlatan Ahmet Ekren, “Yurt içerisinde Eğitim ve Araştırma Hastaneleri başta olmak üzere özel kliniklere ve saygın üniversitelere sülük tedariki yapıyoruz. Aynı şekilde yurtdışındaki hastanelere de sülük sağlıyoruz” dedi.

“Tarım Bakanlığı’nın literatüründe  tam kontrollü sistemlerde belli denetimleri yapılan tüm olaylarının tam özelliğinin sonuçlanmış sistemler var. Bakım vakaı çok büyük bir boyut. Bunların Tarım Bakanlığı’nda standartları var. Biz bu standartları uluslar arası standartlara uygun şekilde yapmaktayız” diyen Ekren, sülüğün geniş bir kullanım konsepti olduğunun altını çizerek, “Kardiyovasküler hastalıklardan tutun, bel fıtığı, boyun fıtığı, dermatolojide, sedef egzama, mantar gibi. Avrupa’da kozmetikte çok yaygın kullanılıyor. Gözaltı torbaları ve kırışıklıkları düzeltme gibi. Ülkemizde 2014 yılı itibarıyla Sağlık Bakanlığı, sülük terapisinin belli bir denetleme altına ve hekimlerin kontrolünde kullanılmasına karar verdi. Bu kararla beraber eğitimini almış hekimler tarafından profesyonel olarak Türkiyede 2.5 senedir yapılmakta” diyerek şunları ifade etti:

“Birçok ülkeye ihracatınız mevcut. Şu anda Amerika’da bir ofis açma girişimimiz var. Avrupa ve ABD’yi tercih etme nedenimiz ise, iç piyasaya 3 TL gibi bir fiyata ürün temin ederken, Avrupa ve ABD’deyse bir sülük 10-18 dolar (82 lira) arasında. Bizim yapabileceğimiz sevkiyat ve ihracat ülke için çok ciddi bir ihraç girdisi olabilecek bir ürün. İhtiyaç çoğunu yurt dışına ilettiğimizde ortalama 10 dolardan, 1 ton üretimimiz ortalama 1 grama eşdeğer manadadır. Bu da 1 milyon adet yapar, 10 dolardan satıldığında ortalama 10 milyon dolar gibi bir Türkiye’ye ihracat girdisi olur.

Bahsettiğimiz Pazar bayağı çok büyük. Türkiye ve Kayseri olarak biz bu pazarın mihenk noktasıyız. Literatürde olmamasından dolayı ilk müracaat biziz. Ar-ge çalışmalarıyla ilk müracaat biziz. Biz ayrıca birçok firmaya danışmanlık yapmaktayız. Gerek kurulum projeleri ve fizibilite projelerine danışmanlık yapmaktayız. Şu anda yurtdışında iki adet tesisimiz var. Yurt içerisinde de birçok müteşebbisin faaliyetlerine gerek danışmanlık gerek anahtar teslim tesis kurmaktayız. Bizim gibi yeni tesislerin kurulması ve gelişmesi, bu pazarın genişlemesi ve bizim kar oranımızın artması düşündüğümüz sistemlerin içinde”.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.