Bitcoin’de gidişat hangi yönde?

2008 yılından bu yana yaşamımızda olan, özellikle 2017’nin son günlerinde yoğun talep gören Bitcoin, yatırımcısını pişman etti. Peki sanal para Bitcoin’de gidişat ne yönde? Uzmanlar yorumladı…Son dakika: Bitcoin'de gidişat ne yönde?

Mahmut Ekinci / Milliyet.com.tr

2017’nin Aralık ayında 20 bin dolar düzeyine kadar yükselen Bitcoin, rekor üstüne rekor kırarken, 2018’de yatırımcısına âdeta saç baş yoldurdu.

Yeni yılla birlikte düşüşe geçen Bitcoin, moda yatırım aracı olmaktan çıkmışa benziyor. Yatırımcının artık korku ile baktığı Bitcoin’e en son tepkiyse Çinli e-ticaret devi AliBaba’nın kurucusu Jack Ma’dan geldi. Ma, 2. Dünya Yapay Zeka Kongresi’nde yaptığı konuşmasında, blockchain teknolojisinin bir balon olmadığını ama Bitcoin’in bir balon olduğunu ifade etmişti.

Halihazırda Bitcoin bugün 7 bin 500 dolar düzeyinden işlem görüyor. Gördüğü tarihi rekor 19 bin 913 dolardan Bitcoin alan bir yatırımcının bugünkü zararı 12 bin 400 dolar düzeyinde. Bu zararın Türk lirası karşılığıysa 56 bin lira.

Peki Bitcoin’de gidişat ne olacak? İşte uzmanların Bitcoin yorumu…

Stratejist Murat Tufan:

Bitcoin CME vadelileri Wall Street’de işlem görmeye başladığından bugüne kısmen daha az hareketli oldu. Fiyatlamalarda eskisi kadar gün içinde sert değil. 9700 -10 Bin dolar düzeyi Bitcoin için önemli bir direnç düzeyi. Bu seviyenin üstünde kalıcılık olması halinde 12 bin dolar seviyelerini test edebiliriz. Ancak Son 1 aydır yatırımcısına yaklaşık % 15 kaybettiren Bitcoin için aşırı alım bölgelerinde olduğumuzu söyleyebilirim. 7000 -6500 dolar destekleri yükseliş beklentilerin ağırlık kazandığı kısaca alımların hızlanabileceği bir seviye. Küresel risk iştahının oldukça düşük olduğu şu günlerde yatırımcılar kripto paraları fazla tercih etmediğini söyleyebilirim. Bunun en önemli nedeni ise çeşitli kurum ve ülkelerden gelen düzenleme ve sınırlama haberleri. Tüm bu tehlikeler olduğu sürece anlaşılan Bitcoin fiyatlamaların da yukarı yönlü hareketler yerini yeni satışlara bırakabilir.

Ekonomist Dr. Pelin Yantur:

Tüm kripto paraların sürekli değişen seyri yatırımcılarında da kaygı yaratmaya devam ediyor olup, bu nedenle yatırımcıların bu araca mesafeli davranmasına sebep olmaktadır. Kripto paraların güncel durumuna baktığımız vakit oldukça düşük fiyatlandırmayı gerçekleştirmektedir. Yaklaşık yüzde 65’ten fazla değer kaybeden bu araç için satın alınması gereken ideal vakit dilimi günümüz gibi dursa da kesin bir sonuçlama yapmak çok doğru olmayacaktır.

Örneğin, Bitcoin’in test ettiği seviyelerine bakacak olursak, 19.500 dolar gibi rekor seviyeleri gördükten sonra Kasım 2017 tarihinde gene büyük düşüşü de yaşadı ve 5290 dolar seviyelerini gördü. Ardından Şubat 2018 tarihinde 8000 dolar düzeyine ulaştı. Bugün ise yaklaşık 7500 dolarları seyrediyor. Görülen seviye satın alınması adına iyi bir alternatif görülse de hükümetlerin Bitcoin’e olan mesafeleri yatırımcılara geri adım attırmıyor değil. Aksi durumda daha büyük hacim bahis konusu olabilirdi.

Bunun yanı sıra Bitcoin blok ödülünün yarıya indirilmesinin fiyatlara yansıması bir müddet sonra yükselme şeklinde olabilir. Daha evvelki durumlarda bunu test ettik.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.