‘Bireysel emeklilikle tasarruf şart’

'Bireysel emeklilikle tasarruf şart'

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), uzayan emeklilik dönemi için bireysel emeklilikle tasarrufun şart olduğu uyarısında bulundu.

TSB’nin, Dünya Tasarruf Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada, tasarruf yapmanın makro düzeyde ülke ekonomisi için kaynak yaratarak büyümeye itici güç olduğu ve bireysel düzeyde de hayat standartlarının devamlılığını sağladığı aktarıldı.

Geleceğe dönük tasarruf yapmanın en iyi yollarından birinin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) ve Otomatik Katılıma dahil olmaktan geçtiği ve hayat süresinin uzaması sebebiyle bireyleri daha uzun bir emeklilik döneminin beklediğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Giderek yaşlanan nüfus yapısından dolayı sosyal güvenlik sistemlerinin dünya genelinde emeklileri finanse etmekte zorlanması hem bireysel hem de ülke seviyesinde tasarruf açıkları oluşturuyor. Bu nedenle emekliliğe dönük tasarruf için bireylerin inisiyatif alması kaçınılmaz. Emeklilik döneminde yeterli gelire sahip olabilmek için çalışanların gelirlerinin yaklaşık yüzde 10-15’ini tasarrufa ayırmaları gerekiyor. OECD ülkelerinin çoğunda tasarruflar bu seviyesin altında kalıyor. Uzayan emeklilik dönemi için bireysel emeklilikle tasarruf şart.”

Açıklamada, tasarruf açığının özellikle gençler için daha fazla olduğuna işaret edilerek, “Dolayısıyla, bireyler olarak inisiyatif almalı bugünden emekliliğe yönelik tasarrufta bulunmalıyız. Bunun da Türkiye’deki adresi bireysel emeklilik ve otomatik iştirak uygulamasıdır.” bilgisine yer verildi.

Tasarrufların tabana yayılmasında Otomatik Katılım etkili oldu

TSB açıklamasında, 1 Ocak 2017’de yürürlüğe giren ve yaklaşık 15 milyon çalışan ile 600 bin iş yerini kapsayan Otomatik Katılım uygulamasıyla tasarrufların tabana yayılmasında önemli bir adım atıldığı belirtilerek, bu sene 15. senesini tamamlayan BES’teki fon tutarının 85,9 milyar TL’ye ulaştığı, katılımcı sayısının ise 7 milyonu bulduğu bildirildi.

Otomatik Katılıma ilişkin güncel verilerin de paylaşıldığı açıklamada, Otomatik Katılım’a 22 ayda 5 milyon kişinin dahil olduğu, biriken fon tutarının da 4 milyar TL’ye ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, emekliliğe yönelik tasarrufun teşvik edilmesi noktasında devlet katkısının önemi vurgulanırken, dünyadaki diğer uygulamalarla kıyaslandığında katkı payı üstünden % 25 devlet katkısının tasarruf sahipleri için ciddi bir teşvik kalemi oluşturduğu ifade edildi.

Tasarrufun yaşamın her bir bileşenini kapsayan çok kıymetli bir kavram olduğu, yalnızca vatandaşa değil, ülkeye de kazandırdığı anımsatılan açıklamada, “Parasal manada tasarruf küçük yaşlarda kumbaraya atılan 1 TL ile başlar, odadan çıkıldığında söndürülen ışık ile devam eder, boşa akmaması için kapatılan her bir musluk ile büyür. Bütün bu alışkınlıkların çocuk yaşta elde edilmesi ileride daha büyük birikimlerin de yolunu açar ve toplamda ülke ekonomisini kuvvetlendirir. Günün sonunda Türkiye kazanır, Türk halkı kazanır.” değerlendirmesine yer verildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.