Bin 600 TL Asgari Ücret Çalışmalar Hız Kazandı !

Bin 600 TL Asgari Ücret Çalışmalar Hız Kazandı !

Gelecek yıl geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimini temsil edecek olan Türk-İş, TÜİK’in geçen sene komisyona sunduğu ağır işlerde çalışan bir işçinin net hayat maliyeti olan bin 600 liraya imza atmaya hazır olduğunu bildirdi.

Geçen sene hükümetin ‘asgari ücreti bin 300 liraya yükseltme‘ vaadi sebebiyle sonucu belli bir havada geçen Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinin, evvelki yıllarda olduğu gibi bu sene da yoğun pazarlıklara sahne olması bekleniyor. Doğrudan 6.5 milyon işçiyi ilgilendiren görüşmelerde işçi kesimini temsil eden Türk-İş; enflasyon oranı, geçim şartları, döviz kurlarındaki artış ve ekonomideki genel durumu göz önünde bulundurarak, pazarlık masasında sunacağı teklifi hazırladı. 

Diğer senelerden farklı olarak bu sene komisyona sunacağı zam isteğinde TÜİK’in bir işçinin net hayat maliyeti rakamını dikkate alacak olan Türk-İş, kurumun geçen sene komisyona sunduğu ağır işlerde çalışan bir işçinin net hayat maliyeti olan bin 600 lirayı isteyecek.

Asgari ücretin arttırılması için Türk-İş gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyor. Türk-İş’in bin 600 tl lik teklifi devlet tarafından nasıl karşılanacağı ise merakla bekleniyor. 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.