‘Bedelli için satılık’ araçlara dikkat

'Bedelli için satılık' araçlara dikkat

Oto ekspertiz uzmanı Taner Yurt, ‘bedelli askerlik sebebiyle satılık’ yazan her araç ilanına inanılmaması gerektiğine ilgi çekerek, 2. el araç alacak yurttaşlara tavsiyelerde bulundu. Bedelli askerlik, yaz tatili ve yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle 2. el araç piyasasında hareketlenme başladı. Özellikle son zamanlarda ilan sitelerinde sık sık görülen, ‘bedelli askerlik sebebiyle satılık’, ‘bedelliden dolayı bu fiyat’ gibi ilanlar da yurttaşların dikkatini çekerken, oto ekspertiz uzmanları bu konuda yurttaşları uyardı. Uzmanlar, bazı art niyetlilerin bu fırsattan faydalanarak, sağlam olmayan araçları bu yöntemle satabilecekleri ifade etti.

Yurt, bedelli askerlik başlığı altında hasarlı araçların ucuz fiyata satılabileceğini ifade etti. Yurt, “Günümüzde ‘fırsatçılar’ söylediğimiz kişiler, ellerinde bulunan boyalı, hatalı ve arızalı araçları, ‘bedelli askerlik’ ismi altında ihtiyaçtan dolayı satıyorum gibi düşük fiyatlarla web ilanlarına atıp, insanları kandırabiliyorlar. İlanı gören arkadaşlarımız da araç uygun olduğundan bunlara aldanabiliyor. Kesinlikle bir araç alınacağı vakit detaylı olarak ekspertizlere götürüp, aracı incelettirip, hakikaten aracın fiyatını ve kıymetini hasarını öğrenebilirsiniz” dedi.

MEKANİK AKSAMA DİKKAT

Aracın ekspertizde daha çok kaporta-boya aksamıyla motor, mekanik ve şanzıman aksamına iyi bakılması gerektiğini aktaran ekspertiz uzmanı Yurt, “Aracın mekaniğinde oluşabilecek bir sıkıntıda, özellikle otomatik şanzımanlı araçlarda oldukça yüksek külfetler çıkabilir. Kesinlikle alınacak araçların ekspertizlere gösterilmesini öneriyorum. Burada araçlar, amortisörden motor, şanzıman, mekanik, kaporta-boya ve beyin testi en ince detaylarına kadar bakılıyor” şeklinde konuştu. Oto ekspertizlerde de katiyetle kurumsal firmalara gidilmesini öneren Kurt, “Kurumsal firma olmayanlar, gene anlaşmalı olarak, yurttaşın bildiği ve tanıdığı yerlere götürerek, hasarlı bir aracı hasarsız olarak yapılan satışları da duyuyoruz. O yüzden kurumsal firmalar da ekspertiz yapılması daha iyi olacaktır” ifadelerini kullandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.