Balıkçılar yeni sezonda heyecanlı

Balıkçılar yeni sezonda heyecanlı

Karadenizli balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak yeni sezonda palamut avcılığında önemli derecede artış yaşanmasını bekliyor.

Balıkçılar, yeni sezon öncesi, teknelerine bakım yapıp ağlarını onararak hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak,  yaptığı açıklamada, palamudun balıkçılar açısından katma değeri en yüksek balık türleri arasında yer aldığını ifade etti.

Geçen sezon Türkiye karasularında 7 bin 578 ton palamut yakalandığını belirten Bayrak, bu rakamın, son yılların en düşüğü olduğunu ifade etti.

Yeni sezon öncesiyse palamuttan ümitli olduklarını ifade eden Bayrak, “Çünkü gördüğümüz kadarı ile denizde epey küçük boyda palamut var, bu da bizleri yeni av dönemi öncesi umutlandırıyor.” şeklinde konuştu.

Bayrak, palamut balığının büyüme döneminde olduğuna dikkati çekerek, şu şekilde devam etti:

“Palamut bu dönemde yasak olmasına karşın bazı kişilerce tutuluyor. Biz bunu bir katliam olarak görüyoruz ve katiyen müsaade edilmemesi gerektiğine inanıyoruz. Bir ay kadar beklense zaten bu balık büyüyecek ve yakalanacak ama maalesef yakalayanlar var. Avcılığının geleceği açısından son derece yanlış bir davranış. Bir kez daha insanları uyarmak istiyoruz, küçük boylardaki palamutları katiyetle yakalamasınlar.”

Lüfer, istavrit, çinekop ve hamsi gibi balık türlerinin de bol olmasını ümit ettiklerini belirten Bayrak, “Balık bol olursa hem yurttaş ucuza tüketir hem de balıkçılarımız para kazanmış olur. Yeni sezona yeni umutlarla gireceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.