Bakan Albayrak Bor Stratejisini Açıkladı

Bakan  Albayrak Bor Stratejisini Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin yeni bor stratejisini açıkladı. Bakan Albayrak, “Yüksek teknoloji bor karbür tesisini kuruyoruz” şeklinde konuştu. Enerji Bakanı bu tesisle çıkarılan bor madeninin Türkiye’ye daha fazla getiri sağlayacağını ifade etti.

Bakan Albayrak’ın konuşmasından satır başları; Çin’li Dalian Jinma şirketiyle Eti Maden uzlaşması kapsamında Balıkesir’de bor karbür tesisi kuruyoruz.

Bor karbür en hızlı pazar payı büyüyen ürün. 200 dolar ham maddeden işlenerek 400 bin dolara kadar değerlenebilir. Bor karbür teknolojisi ile bor madeninin kıymeti ürüne dönüştüğünde iki bin kata kadar artacak.

Bor karbür düşük yoğunluğu ve yüksek dayanılıklılığı ile savunma endüstrimiz çok farklı bir lige çıkacak. Biz bor nitrür teknolojisine de bugün başlattığımız adımla ulaşacağız.

Dünyadaki en kaliteli bor rezervlerinden yüzde 73’ünden çoğuna Türkiye sahip. Üretimde dünyada lider konumdayız. Eti Maden 2017’de 2.2 ton satış gerçekleştirerek global pazarda yüzde 50’i geçerek tarihi bir adım atmıştır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.