Bağ-Kur Pirim Ödeyene İndirim

Bağ-Kur Pirim Ödeyene İndirim

 

Milyonlarca bağkurluyu ilgilendirecek olan güzel haber bağkur primlerini düzenli ödeyenler için.2.7 milyon Bağ-Kur’luya prim indirimi geliyor. Meclis’e bu hafta sunulması beklenen düzenleme ile primlerini düzenli ödeyen Bağ-Kur’lular, 5 puanlık indirimden yararlanacak. Bağ-Kur’luların cebinden pirim için her ay 82,35 lira daha az para çıkacak.

ÖDEMEDE TEŞVİK AVANTAJI 

5 puanlık pirim teşviği, 2008’de SSK’lı işçilerin primleri için yaşama geçirildi. Bu kapsamda; işçi çalıştıran işverenlerin ödemek zorunda olduğu yüzde 11 oranındaki malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası pirim oranı; pirimleri düzenli yatıran ve SGK’ya borcu olmayan iş verenler için yüzde 6 olarak uygulanıyor. İşverenler, bu teşvikle çalışanlarının pirimlerini indirimli ödüyor. Şimdi de bu teşvik, kendi nam ve hesabına çalışanların kendileri adına ödedikleri pirimler için de söz konusu olacak. Yapılacak düzenleme sonrası, primini düzenli yatıran ve SGK’ya prim borcu olmayan Bağ- Kur’lular da teşvikten yararlanacak. Bu sayede, asgari ücret seviyesinden prim ödeyen Bağ-Kur’lunun prim miktarı 568,22 liradan 485,8 liraya düşecek. Böylece Bağ-Kur’lunun cebinde ayda 82,35 lira kalacak. Daha yüksek kazanç seviyesinden prim ödeyenin de indirim tutarı yüksek olacak.

PİRİMLER DÜZENLİ YATACAK

Bu düzenleme Bağ-Kur’luların pirimlerini düzenli ödemesini sağlayacak. Ayrıca teşvik sonrası, emeklilikte alacakları maaşı arttırmak isteyen Bağ-Kur’luların pirim ödedikleri kazanç seviyesini yükseltmeleri bahis konusu olabilecek.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.