Ayakkabı üretim üssü Türkiye!

Ayakkabı üretim üssü Türkiye!

Ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren FLO, sektörde yerli üretimi büyütmek, ihracatı arttırmak ve Türkiye’yi ayakkabı üretim ve ihracat üssüne dönüştürmek için kolları sıvadı. 2023’te Türkiye’den çıkacak 10 küresel markadan biri olmayı hedefleyen şirket, yerli üretim ve ihracat kapasitesini arttırarak Türkiye’yi dünyada ayakkabı üssü konumuna taşımayı maksatlıyor. FLO Mağazacılık bu doğrultuda Şanlı Urfa’da ikinci fabrikasının inşaatına devam ederken Ayakkabı Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişimine öncülük ediyor.

İHRACATIN MERKEZİ

Şanlı Urfa Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulması düşünülen Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi’nde yer alacak üretim atölyeleri ve FLO’nun bölgede kuracağı ikinci fabrika ile yüzde 50 arttıracağı üretim kapasitesiyle uzun vadede 20 bin isdihdam sağlanması, bu sayede bölgenin işsizlik probleminin çözümüne de büyük oranda katkıda bulunulması hedefleniyor. FLO Mağazacılık tarafından Şanlurfa’da yapılan yatırımlar, Türkiye’nin hedeflediği yerli ve milli üretim ile ihracatla kalkınmaya dayanan hesaplı modele de güzel bir örnek sunuyor.

EMEK YOĞUN BİR SEKTÖR

FLO Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi Türkiye ayakkabıcılık sektörünün son 15 yılda kaydettiği gelişim ile dünya genelinde örnek alınacak bir noktaya geldiğini ifade etti. Mehmet Büyükekşi sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bugün sektör olarak 400 milyon çift ayakkabı üretimi ile dünyanın 7’nci büyük ayakkabı üreticisiyiz. Ayakkabı ihracatında ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Emek yoğun bir iş yapıyoruz.”

YATIRIMLARDA HIZ KESMEDİK

FLO Mağazacılık olarak 1960 senesinde küçük bir atölyede başlayan yolculuklarına bugün, 55 milyon çift ayakkabı üreten bir sektör lideri olarak devam ettiklerini dile getiren FLO Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan ise, “Ülkemize güveniyoruz ve yaşanan bir takım sıkıntıların geçici olduğuna inanıyoruz. Şirket olarak 2018 senesinde yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik” dedi.

250 MİLYON ZİYARETÇİ

2018 yatırımlarına da değinen Ziylan: “Son üç yılda toplam % 75 büyümeyle 3.5 milyar TL ciro elde ettik. 2018 senesinde toplam 82 yeni mağazayla toplam 557 mağaza sayısına, 800 ilave isdihdam ile 9 bin 700 çalışan sayısına ulaştık. Mağazalarımızda her sene 250 milyon ziyaretçiyi ağırlıyoruz ” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.