Asgari Ücretle Beraber İşsizlik Maaşıda Yükselecek !

Asgari Ücretle Beraber İşsizlik Maaşıda Yükselecek !

Asgari ücretle beraber işsizlik maaşının da yükselmesi bekleniyor. Konu ile ilgili; Türk-İş, iş veren kesimi ve devletin farklı teklifleri bulunuyor. alakalı görüşmeler, 6 Aralık’ta başlayacak.

‘Asgari Ücret Görüşmeleri

Yıl sonuna kadar devam etmesi beklenen pazarlıklar sonunda, 2017 senesinde geçerli olacak asgari ücret ortaya çıkacak. Türk-İş, halen net bin 300 lira olan asgari ücretin bin 600 liraya çıkarılması teklifi ile masaya gelmeye hazırlanıyor. İşveren kesiminin teklifiyse bin 350 lira olacak. Devletin de masada bin 400 liralık teklifle olması bekleniyor.

Şuanki İşsizlik Maaşı

Yeni asgari ücret, işsizlik maaşına da etki edecek. Şu anda en düşük işsizlik maaşı, 658 lira olarak uygulanıyor. Yani brüt asgari ücretin yüzde 40’ı kadar oluyor.

En yüksek işsizlik maaşıysa brüt asgari ücretin yüzde 80’i kadar. Buna göre de 2016 yılı için en yüksek işsizlik maaşı bin 317 lira olarak uygulanıyor.

Verilen Teklifler İşsizlik Maaşını Arttırıyor 

Masadaki teklifler dikkate alındığında; Türk-İş’in teklifine göre en düşük işsizlik maaşı 810,8 liraya çıkıyor. En yüksek işsizlik maaşı da bu durumda bin 621 liraya yükseliyor. İşveren kesiminin teklifine göreyse en düşük maaş 684 lira olurken, en yükseği bin 368 lirayı buluyor. Bin 400 liralık teklifteyse en düşük işsizlik maaşı 709, en yüksek maaş ise bin 418 lira oluyor. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.