Asgari Ücret 1600 TL Olma İhtimalini Bakan Açıkladı !

Asgari Ücret 1600 TL Olma İhtimalini Bakan Açıkladı !

 

Ülkemizde uzun senelerdir asgari ücret atışma konusu olmayı sürdürüyor. Asgari ücretli çalışan ücretlerin arttırılmasını, patronlar ise ücretlerin stabil olmasını istiyor. Hükümet orta yolu bulmaya çalışırken genelde her iki tarafı da memnun edemiyor.

Geçtiğimiz seçim döneminde partilerin seçim vaatleri sıralamasında ilk basamağa yerleşen asgari ücret miktarı; her parti tarafından farklı düzeye konulmuştu. Seçimden tek parti iktidarıyla çıkmayı başaran Ak Parti ise; seçimlerde sunduğu asgari ücretin 1.300 liraya çıkarılması vaadini ilk 3 ay içinde gerçekleştirmişti.

Sendikaların ve Asgari Ücretli Çalışanın Talebi 1.600 Türk Lirası Olması Yönünde!

2016 yılı başında seçim vaadini yerine getiren hükümet asgari ücreti bin 300 Türk Lirası düzeyine yükseltmişti. Asgari ücretli çalışanın ve sendikaların bu sene ki isteği ise asgari ücretin bin 600 Türk Lirası seviyesine çıkarılması yönünde.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi sendikaların bu dileği konusunda; sendikaların bunu talep etmenin çok tabii bir durum olduğunu lakin istemenin bir sonu olmadığını ifade etti. Ekonominin gerçeklerini de göz ardı etmemek gerektiğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi; “ Bir taraftan zeytini silkelerken dikkat etmek lazım, dalını budağını kırmamak lazım ki seneye de zeytin verebilsin. Milli gelirine oranla dünyada en yüksek asgari ücret bizde.” şeklinde konuştu.

Bakanın bu açıklamasıyla birlikte aylık 1.600 Türk Lirası maaş hayalleri suya düşen asgari ücretli çalışanların, ne kadar zam alacaklarıysa henüz açıklanmış değil. 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.