Arçelik’ten yarım milyarlık yatırım

Arçelik'ten yarım milyarlık yatırım

Arçelik, Çerkezköy’de 500 milyon TL’lik yatırımla geleceğin akıllı televizyon fabrikasını kurdu.

Arçelik Çerkezköy Elektronik Fabrikası’nda düzenlenen basın toplantısı, Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ve Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Arçelik, tüketici elektroniği alanında Türkiye’nin son yıllardaki en önemli yatırımlarından birini yaşama geçirdi.

182 bin metrekare alana kurulan Arçelik Çerkezköy Elektronik Fabrikası’nda dijital ve robotik teknolojilerle geleceğin televizyonları üretilecek. Bin 600 kişinin isdihdam edildiği yeni fabrikanın, tüm otomasyon ve robot yazılımları Türk mühendisler tarafından yapıldı.

Planlama aşamasından sonra en son teknoloji ile en verimli üretimi gerçekleştirecek şekilde tasarlanıp inşa edilen fabrikanın, malzeme girişinden ürün çıkışına kadar tüm üretim operasyonu da tek bir hat üstünde tamamlanacak şekilde kurgulandı.

– Yılda 3,2 milyon adet televizyon üretim kapasitesi

Açılış töreninde konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Topluluğu olarak, ülkenin potansiyeline inanarak ve kalkınmayı hızlandıracak hamleleri kararlılıkla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Çakıroğlu, “Son 5 yılda yapmış olduğumuz 35 milyar TL’lik yatırım bunun somut bir göstergesidir. Çerkezköy fabrikamız da bu inancımızın ve Arçelik’e güvenimizin yansımasıdır. 500 milyon TL yatırımla yaşama geçirdiğimiz akıllı fabrikamız, sürdürülebilir büyüme ve dijital dönüşüm yolculuğumuzun önemli bir kilometre taşı olacak.” şeklinde konuştu.

Koç Topluluğu’nun televizyon üretimindeki yolculuğunun 1968 senesinde başladığını anımsatan Çakıroğlu, şunları ifade etti:

“Türkiye’de televizyon yayınlarının yeni başladığı o sene, Beko markalı ilk siyah-beyaz televizyonu üretmiş ve arkasından büyük bir heyecanla Ankara’da teşhir etmiştik. O günün üstünden tam olarak yarım yüzyıl geçti. Siyah-beyaz TV’ler artık birer nostalji simgesi oldu, görüntü teknolojileri büyük bir dönüşüm geçirdi. Arçelik, yılda 3,2 milyon adet televizyon üretim kapasitesine ulaşarak bu alandaki konumunu kuvvetlendirdi. Bugün, gene ilk televizyonu üretirken duyduğumuz heyecanı yaşıyoruz. Dijital teknolojilerle geleceğin televizyonlarını geliştiren ve üreten yeni nesil fabrikamızın resmi açılış törenini yapıyoruz.”

Çakıroğlu, koşullar ne olursa olsun, ülke ekonomisine değer katan, kendilerini daha rekabetçi kılan yatırımları hız kesmeden gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “Türkiye’nin en çok yatırım yapan topluluğu olarak, ekonomimizin itici gücü olmaya; dış pazarlarda büyüyerek ülkemize döviz girdisi sağlamaya yoğunlaşıyoruz.” yorumunu yaptı.

Koç Topluluğu genelinde 2016 senesinde başlattıkları Dijital Dönüşüm Programı’na verdikleri öneme değinen Çakıroğlu, Arçelik’in, Ar-Ge, akıllı üretim sistemleri ve dijital fabrikalara yaptığı yatırımlarla Koç Holding’in dijital dönüşüm vizyonunun en önemli parçalarından birini oluşturduğuna dikkati çekti.

Çakıroğlu, “Sekiz ülkede 20 üretim tesisi ve 12 markası ile 145 ülkeye ihracat yapan şirketimiz, Avrupa beyaz eşya pazarının 3’üncü büyük oyuncusu konumunda. Arçelik, son 5 yılda gerçekleştirdiği 4,5 milyar lira yatırımla, dışa bağımlı kalmadan teknoloji geliştirmeye, yetkinliklerini arttırmaya yoğunlaşıyor.” ifadelerini kullandı.

İki milyar dolara yaklaşan ihracatı ve ağırlıklı olarak dış pazarlardan sağladığı satış gelirleri ile şirketin, ülkenin ödemeler dengesine son beş yılda 2,5 milyar dolarlık pozitif katkı sağladığını vurgulayan Çakıroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“500 milyon lira yatırımla yaşama geçirdiğimiz akıllı fabrikamız, sürdürülebilir büyüme ve dijital dönüşüm yolculuğumuzun önemli bir kilometre taşı olacak. Bugün, ülkemizin katma kıymeti yüksek ve rekabette fark yaratan teknolojik ürünler geliştirmeye ve dünya pazarlarına satmaya her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı var. Dünya standartlarındaki fabrikamızla, üretimimizin yüzde 65’ini, 48 farklı ülkeye ihraç edeceğiz. Tüketici elektroniği sektöründe, Türkiyede son yıllarda yapılan en büyük yatırım olan fabrikamızı, bu önemli hedefler açısından son derece değerli görüyorum.”

– “Üretim verimliliği iki kat artacak”

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurluysa Çerkezköy Elektronik İşletmesi’nin sektördeki en çağdaş üretim tesislerinden biri olduğunu belirterek, “Çerkezköy İşletmemizin üretim süreçleri program tabanlı tam otomatik sistemler ile kontrol edilecek, bu sayede hem üretim verimliliği iki kat artacak hem de kalite artışı sağlanacak. İhracat üssü olarak konumladığımız fabrikada geliştirdiğimiz ürünlerin yüzde 65’ini 48 farklı ülkeye ihraç edeceğiz.” dedi.

Arçelik’in yeni yatırımının bölge ekonomisine de önemli katkı yapacağını vurgulayan Bulgurlu, şunları ifade etti:

“Fabrikada çalışacak bin 600 kişi, 2 bin 700 yardımcı endüstri çalışanı ve aileleri ile birlikte yeni işletmemiz Çerkezköy’e yaklaşık 15 bin kişilik bir yeni ekosistem kazandırmış oldu. Bölgede zaten çok gelişmiş olan sanayiye hem yerli hem de yabancı önemli yeni yatırımlar eklenmesinin önünü açtık. Arçelik’in malzeme tedariki sağladığı 365 firma arasında yer alan Koreli bir firma Çerkezköy’e yatırım yapma kararı aldı. Ana fabrika dışında toplam 100 milyon TL’lik yardımcı endüstri yatırımı yapılarak, toplam 40 bin metrekarede 700 kişiye ek istihdam sağlanmış oldu.”

Bulgurlu, yeni fabrikanın şirketin “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonunu yansıttığını belirterek, “Yeni tesisimizde, enerji tüketiminde % 50 iyileşme, su tüketiminde % 60 tasarruf sağlayacağız. Ayrıca doğalgaz tüketiminde yüzde 70, sera gazı salımında % 25 azalma olacak. Fabrikada kullanılacak suyun yüzde 20’si yağmur suyundan geri kazanılacak.” ifadelerini kullandı.

– “Arçelik’in bilançosunu kullandık”

Basın toplantısının arkasından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bulgurlu, kurlarda yaşanan dalgalanmalardan sonra yurt içi satışlarda bir miktar gerileme yaşandığını lakin geçen yılki ÖTV indiriminden kaynaklı sektör büyümesi sebebiyle, bu sene yüzde 10’a yakın daralmanın normal olabileceğini ifade etti.

Yeni fabrika ile Çerkezköy çevresinden de yeni istihdam sağlandığına işaret eden Bulgurlu, Çerkezköy’ün teknoloji üretim üssü haline geleceğini ve bu durumun 15 bin kişiyi etkileyeceğini aktardı.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçoğlu’ysa Beylikdüzü’ndeki fabrika alanının Ar-Ge merkeziyle tüketici hizmetleri merkezi olarak kullanılmaya devam edeceğini belirterek, yeni fabrika için Arçelik’in bilançosunu kullandıklarını ve borçlanmaya gitmediklerini anlattı.

Ebiçoğlu, sektörde, Türkiye ekonomisinin büyümesine paralel büyüme öngördüklerini ifade etti.

– Akıllı fabrika binası ile enerjide tasarruf

Verilen bilgilere göre, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir iş modeliyle hayata geçirilen fabrikada, üretim hatları gibi fabrika binası da akıllı olacak.

Tüm ısıtma-soğutma kaynakları tam otomasyon ile iklim ve gün döngüsüne paralel olarak kendini ayarlayacak.

Kazan ve soğutucu ünitelerin ömürlerini arttırmak için eş yaşlandırma/eş kullanım otomatik olarak uygulanacak.

Gün ışığından yararlanmak için tüm bina tavanında ışıklıkların kullanıldığı fabrikada, iç aydınlatma gün ışığıyla paralel olarak artacak veya azalacak.

Üretim hızının iki katına çıkacağı yeni tesiste geleceğin TV’lerinin yanı sıra videowall ve yazar kasa üretimi de gerçekleştirilecek.

İnşaatı Mayıs 2017’de başlayan fabrika, 450 kişinin yoğun çalışmaları sonucunda 16 ayda üretime hazır hale geldi.

Tesiste günlük TV üretim kapasitesi 12 bin, senelik üretim kapasitesiyse 3,2 milyon adet olarak planladı. Yazar kasa senelik üretim kapasitesiyse 650 bin adet olacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.