Amerika birleşik devletleri burada tehlikeli bir oyun oynuyor

AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström Ticaret savaşında değiliz ama zor bir durumdayız. Ben ticaret savaşı terminolojisini kullanmam ama durum kaygı verici. ABD burda tehlikeli bir oyun oynuyor. İç güvenlik neden gösterilerek alınan bu karar yalnızca korumacılıktır dedi.ABD burda tehlikeli bir oyun oynuyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamaya koyduğu ilave gümrük vergilerine ilişkin, “Ticaret savaşında değiliz ama zor bir durumdayız. Ben ticaret savaşı terminolojisini kullanmam ama durum kaygı verici. ABD burda tehlikeli bir oyun oynuyor.” dedi. 

Malmström, ABD’nin AB’den ithal edilen çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulamaya başlamasına ilişkin Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

Malmström, bahis konusu olumsuz kararın sektörü zarara uğrattığına işaret ederek, “İç güvenlik neden gösterilerek alınan bu karar yalnızca korumacılıktır. ABD, Avrupa’nın çelik ve alüminyum ihracatını tehdit gibi göremez. Bu karar Atlantik ötesi ilişkileri ve global piyasaları olumsuz etkiliyor.” şeklinde konuştu.

Yaşanan ticari gerilimlere ilişkin Malmström, “Ticaret savaşında değiliz ama zor bir durumdayız. Ben ticaret savaşı terminolojisini kullanmam ama durum kaygı verici. ABD burda tehlikeli bir oyun oynuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

AB’nin bu sonucu engellemek için çok sayıda görüşme gerçekleştirdiğini anımsatan Malmström, ABD’nin ise AB’ye gönüllü ya da kotalarla kısıtlama dışında alternatif sunmadığını anlattı.

Mevcut global ticaret sisteminin eksikleri olduğunu lakin herkesin kurallara uygun davranması gerektiğini dile getiren Malmström, “Bugün AB konu ile ilgili Dünya Ticaret Örgütü’ne başvuruda bulundu. Diğer dengeleme tedbirleri çalışmasına da başladık.” şeklinde konuştu.

Malmström, çelik ve alüminyum sektörlerindeki soruna Çin kaynaklı fazla kapasitenin neden olduğunu ifade etti.

ABD’nin Avrupa’dan ithal edilen arabalara yönelik ilave gümrük vergisi uygulamasının ABD, Avrupa ve diğer ekonomilere büyük “hasar” vereceğini dile getiren Malmström, bu konuda ABD’de devam eden inceleme sürecinin tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Malmström, ABD’ye çelik ve alüminyum ihracatı yapan tüm ülkeleri DTÖ’de hukuki süreç başlatmaya çağırdı.

AB ve ABD’nin tarihi, stratejik ve kültürel olarak dost ve müttefik olduğunu anımsatan Malmström, ABD’nin İran nükleer uzlaşması ve Paris iklim uzlaşmasından çekilmesi ve en son ilave gümrük vergileri uygulama kararının ilişkileri soğuttuğunu ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 9 Mart’ta ithal çelik ve alüminyuma sırası ile yüzde 25 ve % 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamıştı. Kanada ve Meksika, AB, Avustralya, Arjantin, Brezilya ve Güney Kore’ye 1 Haziran’a kadar geçici muafiyet tanınmıştı.
 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.