Altın Yatırımcısına 5 Ayda % 19 Kazandırdı

 Altın  Yatırımcısına 5 Ayda % 19 Kazandırdı

    Bu yıla 158 lira düzeyinden başlayan altının gram fiyatı dolar kurundan bulduğu destekle yükseliş eğilimde hareket ederken rekor üstüne rekor kırdı.

    Dolar kurunun 4,9282 lira düzeyine kadar yükselmesinin tesiriyle 23 Mayıs’ta tüm zamanların zirvesi olan 204,9 lirayı gören gram altın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz ve sadeleşme adımlarının arkasından bu seviyelerde tutunamadı ve düşüşe geçti ve mayıs ayını 188,7 liradan tamamladı.

     Mayıs ayında 171-205 lira bandında işlem gören ve yüzde 9,9 değer kazanan altının gram fiyatının aylık bazdaki performansına bakıldığındaysa sadece şubat ayında değer kaybettiği görüldü. Altının gram fiyatı senenin ilk 5 ayındaysa yatırımcısına % 19 getiri sağladı.

    GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, dolar kurunun psikolojik 5 lira düzeyine yaklaşmasının, TCMB’nin önemli adımlar atmasına olanak tanıdığını kaydetti.

      TCMB’nin özellikle sadeleşme sürecine yönelik gerçekleştirdiği adımların, dolar kurundaki geri çekilmeyi 4,45 -4,40 lira bölgesine yaklaştırdığını bildiren Erkan, “Gram altın fiyatı da dolar kurundaki geri çekilmelerden etkilenerek 204,9 lira düzeyinden başlattığı tepki kanaatini 185,7 düzeyine kadar taşıdı lakin devamını getiremedi çünkü bu süreçte dolar kurunun tepki kanaatine son verme beklentisi gündemi meşgul etti.” ifadesini kullandı.

    Erkan, haziranın zor bir ay olacağını ifade ederek şunları ifade etti:

     “ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz arttırması beklenen toplantı, ABD Başkanı Donald Trump’ın başlattığı gümrük savaşları, Avrupa’daki siyasi krizler ve Türkiye’deki seçimler… Bu da alakalı varlık sınıflarındaki fiyatlamalar hızlanabilir demek, Türk lirası adına öngörüde bulunmak zor. Stres düzeyine göre oynaklık seviyeleri değişkenlik gösterebilir. Bununla beraber, Trump ve gümrük vergileri konusu global piyasalarda altın ve doların aynı anda değerlendiği bir ortam görülmesine neden olabilir. ABD 10 yıllıklarının geri çekilmesi kadar da neden geri çekildiği de önemli. Normalde bizim için iyi olan bu durum. ABD tahvilleri riskten kaçış çerçevesinde talep gördüğü için şu anda bizim için iyi değil.”

    Erkan, yurt içerisinde gelecek hafta dolar kurunu etkileyecek enflasyon verisi ve TCMB kararlarının kritik önem arz ettiğini belirterek, altının gram fiyatının 180,5 liranın üstünde kaldığı müddetçe 196,70 lira kritik bölgesine yaklaşmak isteyeceğini kaydetti.

    “Haziran ayı içinde 200 liranın test edilmesi zor”

      İntegral Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Aylin Cevizci de gram altının 204,9 lira ile tarihi zirvesini görmesinde temel unsurun dolar kuru olduğunu kaydetti.

      Cevizci, gram altında 190 lira altındaki seyirlerin alım için uygun olabileceğini ifade ederek, “Yaşanan kur düşüşlerinin arkasından bile 185 lira altında bir fiyat hareketini izlemediğimiz gram altın için düşüşlerin aşamalı alımlar için uygun olduğunu belirtebilirim. Yukarıdaysa kar realize etmek isteyen yatırımcıların 200 lira düzeyini aşmasını beklemesini doğru buluyorum.” ifadelerini kullandı.

      Haziran ayında, yurt içi piyasalarda enflasyon verisi ve TCMB’nin kararı ve 24 Haziran seçimlerinin önemli gündem maddeleri olduğunu bildiren Cevizci, Türk lirası cephesindeki kırılganlığın bir müddet daha devam edebileceğini kaydetti.

   Cevizci, altının gram fiyatında haziran ayı içinde 200 liranın test edilmesinin muhtemel olmadığına dikkati çekerek, “Düşüşlerin aşamalı alımlarda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aşağıda 185 lira iyi bir destek alanı olabilir ama bu seviyenin altındaki seyirlerin kurun teknik görünümü göz önüne alındığında ve ons altında düşüş trendi başlamadığı müddetçe orta vadede uzak gibi görünüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.