Almanya’yla rafa kalkan projeler geri geliyor

Almanya'yla rafa kalkan projeler geri geliyor

Türk ile Alman hükümetlerinin temsilcileri ve işadamları Türkiye’de bir araya geldi. Ziyaret hakkında açıklamalarda bulunan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Berlin Temsilcisi Alper Üçok, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’ın Türkiye ziyaretinde büyük şirket ve KOBİ’lerden çok sayıda Alman iş adamının yer almasının önemli olduğunu belirtirken “Almanya, Türk ekonomisinin önemini ortaya koyuyor, Türkiye’nin beklentisi, ekonomik ilişkilerin kuvvetlenmesi ve Alman yatırımların artmasıdır” şeklinde konuştu. Türkiye’ye yatırım yapan firmaların uzun dönemli düşündüklerini söyleyen Üçok “Özellikle Alman firmalar yatırımda 30 senelik plan yapıyor; çünkü bunlar fabrika yatırımı ve milyonlarca euroluk yatırımlar. Belirsizlik süreçlerinde bu tip yatırımlar rafa kalkıyor. Ama bu belirsizlik süreci bitme aşamasında olduğundan bazı rafa kalkan projeler tekrar masa üstüne konmaya başlandı. Türkiye ekonomisi önümüzdeki dönemde performansını ispatlarsa bu projeler gerçekleşme safhasına gelebilir” şeklinde konuştu.

Öte yandan Peter Altmaier ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, misafir bakanla yakın temas içerisinde çalışılmaya başlandığı ilk günden bu yana iki ülke ilişkilerinin geçmişe oranla kuvvetlendiğini ve pozitif manada ivme kazandığını ifade etti. Albayrak, son dönemde Türkiye’nin yaşadığı süreçlerin, Türkiye’yle ilgili gerçeklerin Alman kamuoyuna ne kadar doğru şekilde yansıtılırsa ilişkilere olumlu katkı yapacağını düşündüğünü ifade etti. Tüm süreçlere empati, karşılıklı anlayış ve dialogla yaklaşmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Albayrak, “Bu açıdan çok daha güçlü iletişim kanallarının tesis edilmesi için siyasi olarak biz hazırız, Türkiye-Almanya hazır, toplum ve kamuoyu da bu süreci inşallah daha iyi bir noktaya taşıyacak” şeklinde konuştu.

İLİŞKİMİZ ZOR ZAMANDA DA DEVAM EDECEK

Ticari ilişkilerin zor vakitlerde da devam etmesi konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Peter Altmaier, küçük ve orta ölçekli işletmelere pazarda başarılı olmaları için yardımcı olmak istediklerini ifade etti. Altmaier, bu kapsamda ortak bir ticaret komisyonu temelinde yapısal açıdan temeli oturtulmuş bir kurum oluşturmak istediklerini belirterek, şu şekilde konuştu: “Bu iş birliğinin başarılı olması bizim çıkarımıza. Türkiye yalnızca NATO’da önemli bir partnerimiz değil. Benim ülkemde çok sayıda insanın Türkiye’de bağları var. Biz bunu bir fırsat olarak kullanmak, geleceğe yönelik perspektifler oluşturmak istiyoruz. İş birliğimizi daha da yoğunlaştırmak istiyoruz, çünkü siyasi bir iradeye de ihtiyacımız var. Bu bölgede siyasi istikrara ihtiyacımız var. Türkiye’nin insani kriz konusunda İdlib’de sağladığı katkıları, sığınmacılar için 5 yıldan fazla süredir yaptıklarını takdir ediyoruz.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.