Albayrak:’Ekonomideki dalgalanma süreci durdu’

Albayrak:'Ekonomideki dalgalanma süreci durdu'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “2018 BRICA İstanbul Zirvesi”nde konuştu.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Türkiye olarak biz kuşak ve yol girişimini en başından beri güçlü bir şekilde destekledik. 2008 global mali krizinden bu yana tam 10 sene geçti.

2010’dan bu yana global ekonomi yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Bu sene ciddi ölçüde hız kazanan korumacılık ve önemli bir bölümü komşularımızda çevremizde cereyan eden jeopolitik tehlikeler görmekteyiz

Bütün bu gelişmeler global hesaplı görünümü olumsuz yönde etkiledi. Türkiye ekonomisinde ve mali piyasalardaki dalgalanma süreci durdu.

”TÜRKİYE’NİN RİSK PRİMİNDE ÖNEMLİ BİR DÜŞÜŞ GÖRDÜK”

Gelişmiş ülkeleri bugün tehdit etmeye başlayan süreçlerin temelinde bir kaç adet mevzu var. Ticaret savaşları konusu… Adil serbest ve çok taraflı kurallara dayalı ticaret sistemi tüm dünya ülkelerini çıkarına olduğun ifade ediyoruz.

Rekabetçiliğin lakin inovasyon ve verimlilikle geleceğini savunduk. Türkiye olarak bu söylemimizi savunmaya devam edeceğiz. Bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısını muhafaza edeceğiz. Yeni ekonomi programımızı ülkemizin güçlü yönleri üstüne inşa ettik.

Uluslararası piyasadaki Türkiye’nin risk piriminde önemli bir düşüş iyileştirme gördük. Türkiye, Brezilyayla beraber son dönemde dünyada en iyi performansı gösteren ülke oldu.

”TÜRKİYE YENİ BİR EKONOMİK BAŞARI HİKAYESİ YAZMAYA BAŞLAMIŞTIR”

Birileri Türkiye için kötümser fotoğraf, ayrıca felaket senaryoları üretse de adım adım rasyonel politikalarla süreci güçlü ve iyi bir şekilde yöneterek geride bıraktık.

Türk tahvillerine gelen talep Türkiye’nin ekonomi yönetimimizin attığı adımların doğru politikaların başarısıdır. Doğru yoldayız durmayacağız katiyetle gevşemeyeceğiz. Türkiye yeni bir hesaplı başarı hikayesi yazmaya başlamıştır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.