Aktarda zam yok!

Aktarda zam yok!

Havaların soğumaya başlaması ile ‘kış çay’ına hazırlık için aktarlara ilgi arttı. Kış çaylarında kullanmak için bitki ve baharat almak isteyen yurttaşın birinci adresi gene Mısır Çarşısı… Ihlamurdan kuşburnuya, hatmi çiçeğinden tarçına kadar bir çok ürünün ayrı ayrı ya da karıştırılarak satıldığı Mısır Çarşısı’nda yoğunluk var.

Mısır Çarşısı’nda yoğunluk kadar dikkati çeken bir başka unsur ise fiyatlar! Son dönemde bir çok ürünün fiyatı artarken, Ticaret Bakanlığı ve zabıta ekipleri farklı alanlarda “zam fırsatçılarının” peşine düşmüşken Mısır Çarşısı’ndaki kış çaylarının fiyatları geçen yılla aynı düzeyde seyrediyor. Hatta kimi dükkanlar Enflasyonla Topyekün Mücadele’ye katılmış, fiyatlarını daha da indirmiş!

Ihlamur 180 lira

Geçen yılla aynı düzeyde satılan bitkilerin başında ıhlamur geliyor. Önceki yıllarda fiyatının çok arttığından şikayet edilen, ayrıca altınla kıyaslanan ıhlamurun kilosu, bu sene da geçen sene olduğu gibi 180 lira. Elbette yurttaş bir seferde bir kilogram ıhlamur almıyor.

Hatta bir ailenin tüm bir kış tükettiği ıhlamur bile yarım kiloyu aşmıyor. Dolayısı ile bugünlerde Mısır Çarşısı’na giden yurttaş 100 gramlık paketi 18 liraya filesine atarak bir aydan fazla sıcak sıcak yudumluyor.

Osmanlı’yı soruyorlar

Vatandaşın tercih ettiği diğer kış çayı bitkileri arasında adaçayı, tarçın, havlıcan, zerdeçal, karanfil ve papatya bulunuyor. Adaçayı dışında diğer bitkilerin fiyatlarında geçen yıla göre pek bir değişim yok. Çarşıda yerli müdavimler kadar turist yoğunluğu da ilgi çekiyor. Turistler, esnafa en fazla meyve çaylarını ve ‘Osmanlı baharatını’ soruyor. Pul biber, toz biber, kekik, sarımsak tozu, fesleğen, karanfil ve tuz karışımından oluşan Osmanlı baharatının 100 gramı ortalama 10 liradan satılıyor.

Her derde şifa: 120 TL

Çarşı esnafına göre, geçen senelere göre bu sene satışlar da iyi gidiyor. Sezon kapansa da turistlerin gelmeye devam ettiğini ifade eden satıcılar, bu aralar Avrupalı turistin geldiğini belirtiyor.

Turistlerin elma, limon çayını aldığını kaydeden Öz Develi Baharat Sahibi Mehmet Fatih Develi, ıhlamur, tarçın, adaçayı, zencefil ve hatmi çiçeği içeren kış çayının tercih edildiğini ve kilosunun 120 lira olduğunu söylüyor.

Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında ürünlerinde % 10 indirim yapan Malatya Pazarı, en yoğun dükkanlardan biri… Vatandaş bu dükkanı,kış çaylarının yanı sıra kuruyemiş ve baharatlar için de tercih ediyor.

Antioksidan nar çayı

Çarşıda geleneksel ürünlerin yanı sıra son dönemde kimi haberler veya sosyal medya paylaşımları ile yıldızı parlayan ürünler de tezgahları süslüyor. Bunların başında nar ve okaliptus çayları geliyor. Esnaf, son dönemde nar çayının antioksidan olduğu, okaliptus çayının da bronşite iyi geldiği iddiası ile öne çıktığını anlatıyor.

Dünyanın en pahalı baharatlarından olan safran ise 22 liralık gram fiyatı ile dikkat çekiyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.