Ağrı Dağı’ndan Avrupa’ya gönderiliyor

Iğdır’da bir girişimci tarafından 2 senedir yetiştirilen ve senelik yaklaşık 100 ton üretilen Meksika biberi, Avrupa’da sofraları süslüyorAğrı Dağı'nda yetiştirilen Meksika biberi Avrupa'ya gönderiliyor

Mikroklima iklimi ve toprak yapısı sayesinde bir çok sebze, meyve ve  hububat türünün yetiştirildiği Iğdır’da Nevruz Sadak, 2 sene önce “Meksika biberi”  olarak da bilinen jalapeno üretmeye başladı.

Sadak, Ağrı Dağı’nın eteklerindeki Akyumak köyünde 15 dekarlık alanda  yetiştirdiği biberleri,  Iğdır Organize Sanayi Bölgesindeki işletmesinde  işledikten sonra Avrupa’ya gönderiyor.

Yıllık yaklaşık 100 ton ürün elde eden girişimci Nevruz Sadak, yaptığı açıklamada, jalapeno biberini daha önce dışardan alarak  Avrupa pazarına sunduklarını ifade etti.

Iğdır’da bir çok türün yetiştirilmesi dolayısı ile bu biberi  yetiştirmeyi denediklerini ve başarı elde ettiklerini belirten Sadak, “Iğdır’da,  tarlamızda yetiştirdiğimiz ziraat ürününü burda işleyip Avrupa’ya gönderiyoruz.  Iğdır ‘Doğunun Çukurovası’, toprakları çok verimli, biz de burda yetiştirdiğimiz  ürünlerden iyi verim elde ediyoruz.” dedi.

Üretim alanlarının zamanla daha da genişleyeceğini aktaran Sadak,  “Iğdır’da yetişen biber ve bir çok ürünü Almanya’nın Münih şehrinde bulunan ana  işletmemizin yanında, gene Almanya’nın farklı yerlerindeki 20 şubemiz ve  araçlarımızla Avrupa mutfağına perakende ve toptan sunuyoruz. Şu anda Almanya  İsviçre, Avusturya ve Hollanda’ya ihracat yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Iğdır Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, bu çalışmanın örnek bir  uygulama olduğunu vurgulayarak, “Bu firma hakikaten Iğdır’a çok katkı sağlayacak.  Çiftçimiz Iğdırlı, Avrupa’da uzun seneler yaşamış fakat memleketini unutmamış.  Gelip burda üretimini kendisi yapıyor. Bizim burda ürettiğimiz doğal ürünleri  fabrikasında işliyor ve aynı anda Avrupa ve Almanya’ya gönderiyor. Bizim burda  ürettiğimiz ürünü Iğdır’ın ürünü diye Avrupalı kendi sofrasında tüketebiliyor.”  dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.