Adana’dan kırmızı ete %20 indirim desteği

Adana'dan kırmızı ete %20 indirim desteği

Geçtiğimiz hafta tavuk eti fiyatlarında yaşanan yüzde 40’lık indirimden sonra yurttaşın et yiyebilmesi için bir destek de kasap esnafından geldi. Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası yönetim kurulu kararı ile et fiyatlarına % 10 indirim yapıldı. Kasap esnafının da desteği ile kırmızı et fiyatları % 20 oranında düştü. 55 lira olan kemiksiz etin fiyatı, 45 lira oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile ülkede genel piyasada % 10 indirim kampanyasına Adana’daki kasap esnafı da destek verdi. Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası, yönetim kurulu kararı ile il ve ilçeleri kapsayacak şekilde odaya kayıtlı tüm kasaplarda, et fiyatlarına % 10 indirim yaptı. Kasapların da desteği ile et fiyatları, % 20 oranında düştü. Kemiksiz etin 55 lira, kemikli etin 45 lira olduğu kasaplarda artık yeni fiyatlar, kemikli et 35 lira, kemiksiz et ise 45 lira olacak şekilde yurttaşa sunuldu.

Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası Başkanı Saruhan Yağmur, fiyatların marketlerdeki fiyatların aşağı yukarı yarısına kadar indiğini belirterek, “Tavuklarda yaşanan indirimden sonra kasaplarımız da indirim yapmak istediklerini bize iletti. Biz de esnafımızın bu dileğine yönetim kurulu olarak olumlu baktık. Hem devletimizin yanında olmak hem de yurttaşlarımızın ucuz ve sağlıklı et yiyebilmesi için bu şekilde bir indirime gittik. Daha önce kemiksiz et 55 lira, kemikli et 45 liraydı. İndirimlerle beraber etin şimdiki fiyatı kemikli et 35 lira, kemiksiz et 45 lira şeklinde oldu” şeklinde konuştu.

Market zincirlerindeki et fiyatlarının fahiş oranda tutulduğunu ve bu fiyatların kesinlikle denetlenmesi gerektiğine ilgi çeken Yağmur, “Marketler koyun ve büyük baş olmadığı bahaneleri ile 70-75 liraya kemiksiz et satıyor. Eğer Tarım ve Orman Bakanlığı bize denetleme yetki verirse bunun önüne geçer, et ihraç eder hale geliriz. Sadece Adana’da bin 200’e yakın han var ve bu hanlarda yaklaşık 700-800 bin adet koyun olduğunu düşünüyoruz. Yani ithal ete gerek yok. İthal edilen etler Adana’ya gelse dahi ben kasabıma sattırmam” şeklinde konuştu.

Kasap esnafı olan Mehmet Halit Erkek ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a genel piyasada yapılan % 10 indirim kampanyası için teşekkür ederek, “Beklentimiz et fiyatlarının daha da düşeceği yönünde. İnşallah daha da düşer, milletimiz de artık et yiyebilir. Besicimiz elindeki malı stok etmezse dışardan ithal ete de ihtiyacımız olmaz” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.